REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jechać w terenie leśnym?

Jakubowski Ryszard
Podpowiadamy jak jechać w terenie leśnym? fot. Newspress
Podpowiadamy jak jechać w terenie leśnym? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wjeżdżając na mało ruchliwe, zwykle nieutwardzone leśne drogi kierowcy często wyłączają myślenie. Tymczasem nawet w środku lasu należy być ostrożnym. Tu też są piesi… ale nieco inni. Podpowiadamy jak poruszać się autem w terenie leśnym.

Jazda w terenie leśnym, choć przyjemna, nie należy do bezpiecznych. Najczęściej spotykanym zagrożeniem dla kierowcy i jego pojazdu są zwierzęta. Szczególnie nocą łatwo o kolizję z przedstawicielem fauny. Jeżeli jest duży – może być dla auta i jego pasażerów bardzo niebezpieczny.

REKLAMA

O spotkania ze zwierzętami, zwłaszcza dziko żyjącymi, jest łatwiej nocą niż w ciągu dnia. Natura wyposażyła je jednak w doskonałe światła odblaskowe, jakimi są ich oczy. Po zobaczeniu takich jarzących się czerwono, niebiesko, seledynowo lub zielono punkciki na poboczu lub w przydrożnym rowie, można mieć pewność, że ukrywa się tam zwierzę, które prawdopodobnie w ostatniej chwili skoczy prosto pod koła samochodu. 

Zobacz również: Jak jeździć we mgle?

REKLAMA

Na wszelki wypadek należy wówczas zwolnić i włączyć tylko światła mijania. Zwierzę nie ma wyczucia odległości, nie potrafi także ocenić, z jaką prędkością zbliża się do niego samochód. Zmiana świateł na słabsze bardzo często je przestraszy lub zaskoczy na tyle, że zrezygnuje ono z przebiegania przez jezdnię. Jeżeli jednak zdecyduje się na skok pod koła, należy bezwzględnie hamować! Przy małej prędkości wzrastają wielokrotnie szanse na uratowanie życia swojego i zwierzęcia, niż przy dużej. Darując życie zwierzęciu, można też sporo zaoszczędzić na naprawach blacharskich samochodu.

W lesie podczas wichury zdarza się, że na jezdnie padają złamane gałęzie, grube konary a nawet – całe drzewa. Jeżeli więc nagle rozpęta się nawałnica, a droga prowadzi przez las z wysokimi, starymi drzewami, lepiej poczekać, aż aura powróci do stanu spokoju, niż ryzykować, że nagle przed autem albo na nie upadnie drzewo. Zwykle kończy się to śmiercią kierowcy i pasażerów. Podobnie może być zimą, kiedy pod wpływem ciężaru śniegu łamią się grube gałęzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak ustalić, kto ma pierwszeństwo?

REKLAMA

Tę sytuację można jednak przewidzieć – taka gałąź nie pęka od razu, lecz stopniowo, zrzucając z siebie bardzo obficie śnieg. Jeżeli nagle, przy ładnej, bezwietrznej pogodzie nad drogą pojawi się tuman śniegu, istnieje uzasadnione podejrzenie, że albo tam złamała się właśnie gruba gałąź, albo złamie za chwilę. Trzeba zwolnić i poczekać na wyklarowanie się sytuacji.

Zimą w lesie łatwiej o śliskie miejsca, niż na drodze, wiodącej przez otwartą przestrzeń. Słońce może w ciągu dnia topić śnieg na drzewach, a kapiąca z nich woda może zamarzać na zimnej nawierzchni, skrytej w cieniu tych i sąsiednich drzew. Jesienią na drodze może zalegać warstwa suchych lub wilgotnych liści, które są tak samo niebezpieczne dla samochodu, jak gładki lód. Co gorsza, wyprowadzenia auta z poślizgu na takiej poduszce z liści często jest prawie niemożliwe, ponieważ opony auta najczęściej nie mają kontaktu z nawierzchnią!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA