| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Omijanie

Omijaniem nazywamy manewr, polegający na przejechaniu obok nieruchomej przeszkody.

Może być nią zarówno bardzo duży samochód, jak i zwykła wyrwa w nawierzchni drogi, ładunek który spadł z przejeżdżającej ciężarówki, przewrócone przez burzę drzewo czy rozbite w wypadku pojazdy.

Omijanie przeszkód nie ma sztywnych reguł. Można to robić po tej stronie, po której będzie więcej miejsca. Manewr  powinien być przeprowadzony w sposób maksymalnie bezpieczny, po upewnieniu się, że nie stwarza on niebezpieczeństwa dla innych użytkowników drogi, z zachowaniem ostrożności i odpowiedniego dystansu do przeszkody, o ile tylko to będzie możliwe. Wskazane jest przy tym zmniejszenie prędkości, nawet znaczne. W przypadku omijania nieruchomych samochodów lub maszyn rolniczych głównym niebezpieczeństwem są ludzie, którzy mogą wokół nich się kręcić.

W korku ulicznym omijanie samochodów przez jadących motocyklistów jest przez prawo dozwolone.

Zobacz też: Distronic

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Zdzisław Modzelewski

Doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług, oraz w zakresie postępowań podatkowych i sądowo-administracyjnych związanych z podatkami pośrednimi. Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: nieruchomości, handel i dystrybucja, turystyka oraz media. Karierę zawodową rozpoczął w 1996 r., nawiązując współpracę z Instytutem Studiów Podatkowych w Warszawie. W latach 1998-2004 pracował dla firm z wielkiej czwórki. Następnie, pracował dla MMR Consulting, gdzie pełnił jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu tej spółki. Od czerwca 2014 r. partner GWW Tax. Jest współautorem wielu publikacji książkowych, w tym m.in. czterech komentarzy do ustawy o VAT, "Leksykonu Fakturowania", a także wielu publikacji prasowych. Jest również cenionym i uznanym wykładowcą, który w czasie swojej praktyki zawodowej przeprowadził ponad tysiąc szkoleń i wykładów, w których uczestnikami byli zarówno pracownicy służb księgowych, pracownicy aparatu skarbowego, doradcy podatkowi, jak i kadra zarządzająca przedsiębiorstw odpowiedzialna za sprawy podatkowe i finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK