| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Słownik > Wyprzedzanie

Wyprzedzanie

Wyprzedzanie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drodze. Polega ono na przejechaniu obok pojazdu, poruszającego się w tym samym kierunku.

Manewr powinien być wykonany z prędkością maksymalną dopuszczalną na danej drodze i w danych warunkach, aby czas jego wykonania skrócić do minimum. Na drogach jednojezdniowych wyprzedzanie wymaga najczęściej przejechania na drugą połowę jezdni, przeznaczoną dla ruchu w przeciwnym kierunku. Złe skalkulowanie czasu i długości drogi potrzebnych dla wykonania i zakończenia manewru, czyli do zjechania na swój pas ruchu, grozi czołowym zderzeniem z pojazdem, nadjeżdżającym z przeciwka, jeżeli nie będzie miał on gdzie usunąć się z drogi.

Podczas wyprzedzania należy zachować bezpieczną odległość od wyprzedzanego pojazdu. Powinna ona wynosić co najmniej 1 m, przy czym w przepisach jest ona określona jedynie w przypadku wyprzedzania pojazdów jednośladowych. W praktyce, o ile to możliwe, powinna być ona znacznie większa.  Rozpoczęcie manewru musi być sygnalizowane lewym kierunkowskazem, początek zjeżdżania na swój pas ruchu – prawym.

Należy też pamiętać, że przekraczanie dopuszczalnej na danej drodze prędkości podczas wyprzedzania jest traktowane przez policję tak jak zwykłe przekroczenie prędkości i karane mandatem.

W korku ulicznym wyprzedzanie jadących aut przez motocyklistów jest przez prawo zabronione.

Zobacz też: ACC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »