REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. I

Jerzy Bitner
Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. I
Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. I
Jerzy Bitner

REKLAMA

REKLAMA

Wrześniowa pogoda w tym roku nie rozpieszcza nas i bardziej przypomina listopad, a nie koniec lata. Obfite opady deszczu i coraz wcześniej zapadający zmrok stanowią dla kierowców poważne utrudnienie. Chcę zatem przypomnieć Państwu o niektórych ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa jazdy o tej porze roku.

Podczas opadów bardzo często szyby w naszym aucie parują. Co wówczas czynimy? Wielu kierowców, a także pomocnych pasażerów przeciera je po prostu dłonią. Niestety, nasze ręce są często pokryte niewyczuwalną warstwą tłuszczu. Wycierając w ten sposób szyby nanosimy więc na nie warstewkę tłuszczu, a ponadto rozmazujemy brud, który na szybach gromadzi się także od wewnętrznej strony.

REKLAMA

Podczas jazdy dziennej zanieczyszczona od wewnątrz szyba nie sprawia jeszcze większych problemów:

Pomazana od wewnątrz szyba bardzo pogarsza widoczność

Pomazana od wewnątrz szyba bardzo pogarsza widoczność

Jerzy Bitner

Nocą jednak takie smugi i rozmazane zanieczyszczenia bardzo pogorszą nam widoczność:

Tak widać po zmroku drogę przez brudną szybę

Tak po zmroku widać drogę przez brudną szybę

Jerzy Bitner

Światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka będą mienić się milionem żarzących się smug i punktów świetlnych. Powoduje to bardzo duże zniekształcenie obrazu drogi i wówczas niezwykle trudno jest dostrzec ubranego w ciemną odzież pieszego, a nawet samochód wyjeżdżający z drogi poprzecznej.

Jeżeli szyba w naszym aucie jest tak zabrudzona, to nie pozostaje nic innego, jak bardzo dokładnie ją umyć, najlepiej preparatem odtłuszczającym i dokładnie usunąć wszelkie smugi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poważnym utrudnieniem podczas opadów jest parowanie szyb:

Zaparowane szyby w aucie

Parujące szyby bardzo utrudniają jazdę

Jerzy Bitner

Poprzez zaparowane szyby znacznie pogorszona jest także możliwość obserwowania drogi za samochodem przez lusterka wsteczne:

Przez zaparowane szyby niewiele widać w lusterkach

Przez zaparowane szyby niewiele widać w lusterkach

Jerzy Bitner

Ocena sytuacji na drodze w lusterku jest poważnie utrudniona. Chodzi tu zwłaszcza o prędkość pojazdów nadjeżdżających z  tyłu, a więc trzeba bardzo ostrożnie zmieniać pasy ruchu, aby nie zajechać drogi innemu pojazdowi:

Poprzez mokre lusterko trudniej ocenić sytuację na drodze

Poprzez mokre lusterko trudniej ocenić sytuację na drodze

Jerzy Bitner

Jaka jest rada na parowanie szyb?

Powinniśmy oczywiście uczynić wszystko, aby je  zminimalizować. Parowanie jest oczywiście spowodowane zawilgoceniem wnętrza samochodu,  a także parą wodną zawartą w wydychanym przez nas powietrzu.

Pamiętajmy, by koniecznie otworzyć napływ zewnętrznego powietrza do środka auta. W nowoczesnych samochodach istnieje taki przełącznik:

Przycisk obiegu

Przycisk obiegu

Jerzy Bitner

Jeżeli auto wyposażone jest w klimatyzację, to wystarczy zazwyczaj ją uruchomić, by szyby odparowały. Jeżeli zaś nie mamy klimatyzacji, przed rozpoczęciem jazdy warto uruchomić silnik, włączyć ogrzewanie, skierować nadmuch na przednią i boczne szyby, otworzyć okna w samochodzie oraz włączyć ogrzewanie szyby tylnej i lusterek.

Stanowczo odradzam ruszanie z zaparowanymi szybami. Bardzo ograniczają one widoczność i nietrudno wówczas o spowodowanie kolizji albo potrącenie pieszego.

Warto postarać się usunąć z samochodu wszelkie źródła wilgoci, a więc osuszyć gumowe wycieraczki na podłodze, sprawdzić czy wykładziny dywanowe lub fotele nie są mokre. Jeśli mamy garaż, możemy pozostawić na noc otwarte szyby w aucie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, można spróbować wysuszyć mokre wykładziny suszarką do włosów.

Bardzo istotną kwestią jest oczyszczenie lub wymiana filtra przeciwpyłowego. Niedrożny filtr powoduje bowiem utrudniony napływ powietrza do samochodu.

REKLAMA

Można też umieścić gdzieś w okolicach przegrody czołowej woreczek przepuszczający powietrze i wypełniony ziarenkami ryżu. Ryż jest doskonale higroskopijny i pochlania wilgoć. Istnieją różne inne domowe sposoby stosowane przez kierowców, np. smarowanie szyb plastrami cebuli itp. Jeśli ktoś ma ochotę je wypróbować, może to zrobić, ale za skutki nie ręczę.

Na rynku są dostępne różne preparaty, które maja zapobiegać parowaniu szyb. Trudno oceniać jakość i skuteczność wszystkich takich środków, ale jeśli już się na nie decydujemy, warto wypróbować ich działanie na jednej bocznej szybie za nim zastosujemy je na wszystkich oknach samochodu. Sam kiedyś spryskałem takim preparatem przednią szybę mojego auta i kiedy zaczął padać deszcz… zaparowała ona ze zdwojoną siłą! Osiągnąłem efekt odwrotny od zamierzonego.

Kierowca powinien liczyć się z tym, że gdy do auta wsiądą pasażerowie, wydychane przez nich powietrze spowoduje natychmiastowe zaparowanie szyb. Dobrze jest przygotować się na to i już wcześniej nastawić nadmuch powietrza na szyby z maksymalną mocą.

W kolejnym odcinku o tym, jak ważne są czyste reflektory i sprawne wycieraczki.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA