| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Miasto > Czy autobusy komunikacji miejskiej zawsze mają pierwszeństwo?

Czy autobusy komunikacji miejskiej zawsze mają pierwszeństwo?

Kierowcy poruszający się po największych miastach w Polsce często spotykają się z sytuacjami, kiedy kierowcy autobusów komunikacji miejskiej zachowują się tak, jakby mieli dodatkowe przywileje. Jak jest w rzeczywistości?

Z racji dużego natężenia ruchu i faktu, że autobus komunikacji miejskiej może przewozić nawet kilkudziesięciu pasażerów, należy w jego pobliżu zachować szczególną ostrożność. Wymuszenie pierwszeństwa na autobusie może spowodować, że kierowca autobusu wykona gwałtowny manewr i narazi nieprzypiętych pasażerów na niebezpieczeństwo.

Według obowiązującego prawa (kodeks drogowy art. 18), kierowcy zbliżający się do przystanku autobusowego w obszarze zabudowanym mają obowiązek zwolnić, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić autobusowi lub trolejbusowi włączenie się do ruchu. Tak samo należy zachować się w stosunku do autobusu szkolnego, także poza obszarem zabudowanym.

Zobacz też: Czy dodanie współwłaściciela pojazdu należy zgłosić w urzędzie skarbowym?

Za złamanie powyżej wymienionych przepisów grozi mandat w wysokości 200 złotych.

Jednak kierowcy autobusów również mają obowiązek zachowania ostrożności przy włączaniu się do ruchu i przy zmianie pasa ruchu. Nie mogą oni wykonywać takich manewrów, jeśli mogłyby one stworzyć zagrożenie w ruchu.

Zobacz też: Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z USA? 

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »