| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Miasto > Czy autobusy komunikacji miejskiej zawsze mają pierwszeństwo?

Czy autobusy komunikacji miejskiej zawsze mają pierwszeństwo?

Kierowcy poruszający się po największych miastach w Polsce często spotykają się z sytuacjami, kiedy kierowcy autobusów komunikacji miejskiej zachowują się tak, jakby mieli dodatkowe przywileje. Jak jest w rzeczywistości?

Z racji dużego natężenia ruchu i faktu, że autobus komunikacji miejskiej może przewozić nawet kilkudziesięciu pasażerów, należy w jego pobliżu zachować szczególną ostrożność. Wymuszenie pierwszeństwa na autobusie może spowodować, że kierowca autobusu wykona gwałtowny manewr i narazi nieprzypiętych pasażerów na niebezpieczeństwo.

Według obowiązującego prawa (kodeks drogowy art. 18), kierowcy zbliżający się do przystanku autobusowego w obszarze zabudowanym mają obowiązek zwolnić, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić autobusowi lub trolejbusowi włączenie się do ruchu. Tak samo należy zachować się w stosunku do autobusu szkolnego, także poza obszarem zabudowanym.

Zobacz też: Czy dodanie współwłaściciela pojazdu należy zgłosić w urzędzie skarbowym?

Za złamanie powyżej wymienionych przepisów grozi mandat w wysokości 200 złotych.

Jednak kierowcy autobusów również mają obowiązek zachowania ostrożności przy włączaniu się do ruchu i przy zmianie pasa ruchu. Nie mogą oni wykonywać takich manewrów, jeśli mogłyby one stworzyć zagrożenie w ruchu.

Zobacz też: Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z USA? 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK