REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Parkowanie dla opornych: jak zaparkować samochód w mieście?

Jakubowski Ryszard
Lepiej pozostawić auto na otwartej przestrzeni, jeżeli komunikaty meteorologiczne zapowiadają nadejście burz, albo gdy na niebie pojawią się symptomy nadchodzącej nawałnicy Fot. Fotolia
Lepiej pozostawić auto na otwartej przestrzeni, jeżeli komunikaty meteorologiczne zapowiadają nadejście burz, albo gdy na niebie pojawią się symptomy nadchodzącej nawałnicy Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O wiele ważniejsze niż parkowanie "na centymetry", czego uczą w szkołach, jest takie parkowanie, aby jak najmniej narażać swój samochód na uszkodzenia i jak najmniej przeszkadzać innym, zarówno kierowcom jak i pieszym.

REKLAMA

Najważniejszy jest wybór miejsca do parkowania. Musi być ono takie, aby zaparkowany samochód nie tylko był widoczny dla innych kierowców, ale także dla przechodniów, kamer monitoringu i wszystkich innych osób których obecność może utrudnić działanie złodziejom. Najlepiej, gdy jest to miejsce oświetlone nocą.

REKLAMA

Pozostawiając samochód przy krawędzi drogi należy dołożyć starań, aby żaden jego element nie wystawał po stronie jezdni poza obrysy innych pojazdów. Pozwoli to na uniknięcie porysowania karoserii lub urwanie bocznego lusterka przez pojazd, jadący z jakiegokolwiek powodu bardzo blisko zaparkowanych samochodów. Jeżeli nie jest dopuszczalne zaparkowanie jedną parą kół na chodniku lub poboczu, wówczas trzeba ustawić pojazd jak najbliżej krawędzi jezdni. Jeżeli jest to pojazd dużo szerszy od innych zaparkowanych w wybranym miejscu samochodów, lepiej tam nie parkować. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby pozostał przejazd dla innych pojazdów o szerokości co najmniej 3,5 metra. Dzięki temu będą mogły przejechać nim nawet bardzo duże ciężarówki bez ryzyka uszkodzenia stojących po bokach pojazdów. Kierowcy ciężarówek muszą panować nad pojazdem o bardzo dużych i gabarytach i mogą nie zauważyć wystającego lusterka.

Zobacz też: Jak parkować podczas upałów?

REKLAMA

Parkowanie pod przydrożnymi drzewami ma kilka wad i zalet. Niewątpliwą zaletą jest cień, jaki wytwarzają drzewa, dzięki któremu auto nie nagrzeje się od słońca w czasie upałów. Ale z drzew często kapie żywica, którą potem ciężko zmyć z karoserii. Drzewa są także ulubionym miejscem ptaków. Ich odchody są niejednokrotnie na tyle agresywne chemicznie, że powodują matowienie lakieru lub części chromowanych pojazdu, poza tym bardzo negatywnie wpływają na jego estetykę. Dlatego jeśli planujemy zostawić auto na dłużej pod drzewem, lepiej przykryć je plandeką. Wszelkie ślady i zabrudzenia na lakierze trzeba też usuwać jak najszybciej odpowiednimi środkami, zanim zareagują z powierzchnią lakierniczą.

Podczas nawałnic, które od kilku lat nawiedzają także Europę, łamią się gałęzie drzew a nawet są wywracana całe drzewa lub słupy oświetleniowe. Dlatego lepiej pozostawić auto na otwartej przestrzeni, jeżeli komunikaty meteorologiczne zapowiadają nadejście burz, albo gdy na niebie pojawią się symptomy nadchodzącej nawałnicy. Gałęzie drzew łamią się także pod własnym ciężarem podczas intensywnych opadów śniegu lub marznącej mżawki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Parkując zimą należy zwrócić uwagę na znaki zakazu, informujące w które dni nie wolno parkować po danej stronie jezdni. Dzięki temu służby porządkowe będą mogły swobodnie odśnieżać drogę, bez ryzyka uszkodzenia pojazdów parkujących po jej obu stronach. Należy przy tym pamiętać, że pługi śniegowe mają szerokość dochodzącą nawet do 4 metrów i co najmniej taki pas wolnej drogi musi być dla nich pozostawiony. Pamiętajmy też, że pługi często rozrzucają za sobą sól drogową, która ma bardzo negatywny wpływ na lakier samochodowy.

Zobacz też: Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce     

Ważne jest też pamiętanie o przechodniach. Parkując, należy zostawić odpowiednio szerokie przejście (przepisy określają jego szerokość na minimum metr). O ile mandaty z powodu tarasującego drogę auta zdarzają się rzadko, to jednak możliwe jest, że przechodzień wyładuje złość z powodu zablokowanego przejścia na źle zaparkowanym samochodzie.

Sprawa ostatnia, równie ważna: odstęp od innych samochodów. Parkując, postarajmy się zostawić po bokach tylko tyle miejsca, ile jest nam potrzebne. Jeśli możliwe jest pozostawienie miejsca dla jeszcze jednego samochodu, zróbmy to, nie zastawiajmy kilku miejsc parkingowych naraz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA