| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Manewry > Mobilne płatności za parkowanie

Mobilne płatności za parkowanie

Płacąc za parkowanie poprzez aplikację dostępną na smartfony oszczędzamy nie tylko czas, również pozbywamy się problemu związanego z koniecznością posiadania bilonu i dokupywania czasu postoju w parkomacie.

W dużych aglomeracjach miejskich zazwyczaj trudno jest znaleźć wolne miejsce do zaparkowania samochodu. Według wyliczeń SkyCash Polscy kierowcy tracą w ciągu roku na poszukiwanie miejsca do parkowania oraz czynności związane z zapłaceniem za parkowanie w płatnej strefie około dwóch tygodni rocznie.

Zobacz też: Ręce na kierownicy - dlaczego to tak ważne?

Parkomaty starego typu - zapłacisz tylko gotówką

Niestety znalezienie wolnego miejsca do parkowania w zatłoczonej aglomeracji to tylko połowa sukcesu. Odrębną kwestią jest wniesienie opłaty za postój w parkomacie. Zdecydowaną większość na ulicach polskich miast stanowią parkomaty starego typu, w których z niezrozumiałych względów nie można płacić różnego rodzaju kartami płatniczymi. Dokładając do tego fakt, że urządzenia przyjmują zapłatę jedynie w bilonie o określonych nominałach, kierowcy muszą być przygotowani i mieć przy sobie określony rodzaj monet.

W codziennych warunkach jest to trudne, w efekcie najczęściej albo jesteśmy zmuszeni zapłacić za parkowanie o wiele za drogo (starego typu parkomat nie wydają reszty) lub skrócić spotkanie w związku z niewystarczającą ilością drobnych pieniędzy.

Dopiero najnowszy typ parkomatów daje możliwość ustalenia czasu parkowania i zapłaty kartą płatniczą, co jest rozwiązanie zbawiennym zarówno dla lokalnych kierowców i turystów.

Zobacz też: Bezpieczny wjazd w dziurę - jak nie uszkodzić auta?

Płatności mobilne za parkowanie

Ale także nowego typu parkomaty nie rozwiązują problemu, w przypadku gdy spotkanie nam się nieoczekiwanie przedłuża. Przepraszanie rozmówców i pędzenie do parkomatu, by dopłacić za postój jest często niemożliwe. trudno sobie wyobrazić, że przerywamy w połowie np. rozmowę o pracę i idziemy dopłacić za postój.

W takich przypadkach pomocne są najnowsze technologie i aplikacje umożliwiające opłatę za postój, które umożliwiają m.in. dokupienie czasu postoju bez konieczności wracania do samochodu. Jak płacić za parkowanie komórką?

Wystarczy ściągnąć aplikację na smartfona i zarejestrować w systemie mobilnych płatności swój samochód. Ponadto zazwyczaj trzeba umieścić na szybie stosowną naklejkę informującą kontrolerów, że właściciel pojazdu korzysta z systemu płatności mobilnych.

Zobacz też: Hamowanie silnikiem – zjeżdżanie ze wzniesień

System MobiParking działa w 30 miastach w Polsce. Aby opłacić postój, można skorzystać z aplikacji dostępnej na urządzenia z systemami Android, iOS i Windows Phone, wysłać SMS z odpowiednim kodem (np. WAR1) lub wykonać połączenie z użyciem krótkiego kodu USSD (dla klientów Orange, Plus oraz Play). Co ważne - mobiParking pozwala na  wybór określonego czasu postoju, wysokości kwoty lub działa na zasadzie „od tego momentu” (start) do chwili zatrzymania (stop).

Źródło: informacja prasowa SkyCash

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK