REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyprzedzać lub omijać inne pojazdy na wąskich drogach jednopasmowych?

Jakubowski Ryszard
Wąskie drogi są często kręte, co ogranicza widoczność i utrudnia wykonanie ielu manewrów
Wąskie drogi są często kręte, co ogranicza widoczność i utrudnia wykonanie ielu manewrów

REKLAMA

REKLAMA

Jazda wąskimi, często krętymi drogami, należy do zadań trudnych. Trudne są wszystkie manewry na nich wykonywane. Najtrudniejsze z nich to wyprzedzanie i omijanie.

Trudność w wykonaniu wspomnianych manewrów wynika z kilku powodów. Jednym z najważniejszych jest ograniczona widoczność. Wąskie drogi są często kręte, z zaroślami na poboczach, dodatkowo ograniczającymi widoczność. Często szerokość jezdni pozwala na mijanie się pojazdów lub wyprzedzanie na przysłowiową „gazetę”, co oznacza że pojazdy muszą niemal ocierać się o siebie w czasie takiego manewru. Wymaga to od kierowców sporych umiejętności, a na dodatek bardzo dużej uwagi, aby przypadkową, nawet niewielką zmianą toru jazdy nie doprowadzić do kolizji.

REKLAMA

Zobacz też: Jak jechać w terenie leśnym?

REKLAMA

Co gorsza, często pobocza takich dróg są niskie, nieutwardzone. Zjechanie na nie z większą prędkością niemal zawsze ma tragiczny finał: grzęznące w poboczu koła powodują gwałtowne „ściągnięcie” pojazdu w swoją stronę i jeżeli kierowca nie zdąży lub nie da rady temu się przeciwstawić w ułamku sekundy, pojazd albo wyląduje w przydrożnym rowie, na drzewie, albo wywróci się kołami do góry. W najlepszym wypadku może nastąpić jedynie poważne uszkodzenie zawieszenia i układu wydechowego.

Jadąc tak wąską i nieprzyjemną drogą trzeba być przygotowanym na konieczność kontrolowanego jednostronnego zjechania na pobocze dla uniknięcia kolizji w czasie mijania lub wyprzedzania. Prędkość, z jaką można to w miarę bezpiecznie zrobić, musi być niewielka, na poziomie 30 km/godz. Jeżeli pobocze jest o co najmniej kilkanaście centymetrów poniżej drogi, trzeba przygotować się na gwałtowne przechylenia się samochodu, gdy koła spadną na nie z twardej nawierzchni. Zjeżdżać trzeba bardzo łagodnie i płynnie, a gdy już oba koła znajdą się na poboczu nie próbować za wszelką cenę wrócić na drogę, lecz kontynuować jazdę do miejsca, gdzie będzie to znacznie łatwiejsze, czyli gdzie wysokość jezdni ponad poboczem będzie najmniejsza.

Zobacz też: Jak wykonywać podstawowe manewry?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W podobny sposób postępuje się podczas omijania nieruchomych przeszkód, tarasujących drogę. Jeżeli konieczne jest zjechanie na pobocze tylko kołami jednej strony samochodu, lepiej utrzymać taki tor jazdy, aby druga para kół pozostała na twardej nawierzchni. Prędkość podczas takiego manewru musi być niewielka. Trzeba stale pamiętać o tym, że koła jadące po miękkim albo grząskim poboczu będą silnie hamowane i samochód będzie miał tendencję do samoistnego skręcania w ich stronę. Konieczne jest mocne trzymanie kierownicy, nawet gdy działa dobrze system wspomagania układu kierowniczego. Nawet niewielka przeszkoda, jaka może się znajdować na poboczu, jak choćby zagrzebany w piasku kamień polny lub korzeń, może spowodować wyrwanie kierownicy z rąk kierowcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA