| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Manewry > Kierunkowskazy: jak ich bezpiecznie używać?

Kierunkowskazy: jak ich bezpiecznie używać?

Wielu polskich kierowców nie wie, jak używać kierunkowskazów. W efekcie popełnia błędy zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Niejednoznaczność przepisów powoduje, że kierowcy ze strachu przed mandatem i punktami karnymi nie sygnalizują wielu planowanych manewrów, co prowadzi często do stłuczek, a nawet do groźnych wypadków. Dlatego w tym przypadku powinna obowiązywać nadrzędna zasada: „Jeździj czytelnie dla innych, tak aby nie musieli się domyślać, co zamierzasz zrobić”. Stosowanie się do niej w niektórych przypadkach będzie oznaczało złamanie lub ominięcie nielogicznych przepisów, na co w poważniejszych przypadkach zezwalają przepisy kodeksu karnego, a ściślej – jego artykuł 26. oraz przepis art 1 § 2 kodeksu wykroczeń

Art. 26.
§ 1 KK. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.

Art. 1.
§ 2 KW. Nie popełnia wykroczenia sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu.

Zobacz też: Jak znaleźć i naprawić usterkę kierunkowskazów?

Kierunkowskazy powinny być, poza przypadkami, określonymi w przepisach, używane w praktyce do sygnalizowania ZAMIARU wykonania wszystkich bez wyjątku manewrów, polegających na zmianie toru jazdy pojazdu, nawet gdy ta zmiana jest niewielka, o ile nie wynika z geometrii drogi. Dla własnego dobra należy sygnalizować także zmiany toru jazdy nakazane przez znaki poziome na drodze, pamiętając że mogą być one niewidoczne dla innych kierowców, np. jadących za naszym pojazdem.

Sygnalizowanie zamiarów zmiany toru jazdy wynikającego z obowiązujących przepisów jest także bardzo ważne dla bezpieczeństwa innych użytkowników drogi, a szczególnie dla pieszych, którzy nie muszą znać treści kodeksu drogowego i zawartych w nim zasad, które ich bezpośrednio nie dotyczą. Tak więc nawet gdy znaki drogowe nakazują skręt w prawo lub w lewo na skrzyżowaniu lub rozwidleniu dróg, a nawet gdy nie ma innej możliwości jazdy niż nakazana przez te znaki, należy zasygnalizować dostatecznie wcześnie zamiar skrętu.

Zobacz też: Czy na rondzie należy używac kierunkowskazów?

Równie dostatecznie wcześnie należy sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu lub skrętu w boczną drogę. Z praktyki wynika, że inni użytkownicy dróg zwracają uwagę na włączony kierunkowskaz dopiero po 2-3 sekundach od jego pierwszego błysku. Tak więc wykonywanie zaplanowanego manewru, np. zmianę pasa ruchu można rozpocząć najwcześniej po trzecim zapaleniu się kierunkowskazu.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pamiętajmy, że kierunkowskaz włączamy gdy mamy zamiar wykonać manewr skrętu lub zmiany pasa ruchu a nie w momencie gdy zaczęliśmy już skręcać lub zmieniać pas Fot. Moto.wieszjak.pl
Pamiętajmy, że kierunkowskaz włączamy gdy mamy zamiar wykonać manewr skrętu lub zmiany pasa ruchu a nie w momencie gdy zaczęliśmy już skręcać lub zmieniać pas Fot. Moto.wieszjak.pl

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK