| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Manewry > Jak przewozić duże ładunki? Ekspert radzi

Jak przewozić duże ładunki? Ekspert radzi

Samochód osobowy może przewozić ładunki wykraczające poza jego obrys, ale powinny być one dobrze oznaczone i nie zagrażać bezpieczeństwu. Szczegółowo regulują tę sytuację przepisy.

Dopuszcza się, by ładunek wystawał poza obrys pojazdu: z tyłu – do 2 m, z przodu – 0,5 m 1,5 m od siedzenia kierującego), z boku – 23 cm. We wszystkich wypadkach ładunek musi być odpowiednio oznaczony.

Zobacz również: Jak rozmieścić bagaże w kabinie?

Gdy ładunek wystaje z tyłu powyżej 0,5 metra, jego kraniec musi zostać oznaczony czerwoną chorągiewką lub pasami białymi i czerwonymi o powierzchni 1000 cm2, a w wypadku słabej widoczności także czerwonym światłem i czerwonym światłem odblaskowym.

Ładunek wystający z boku należy oznaczyć pomarańczową chorągiewką o wymiarach 50 x 50 cm. Przy słabej widoczności trzeba jeszcze dodać światła odblaskowe: białe zwrócone do przodu i czerwone skierowane do tyłu. Nie powinny znajdować się dalej niż 40 cm od krawędzi ładunku.

Ładunek wystający z przodu pojazdu należy oznaczyć pomarańczową chorągiewką lub dwoma pasami białymi i czerwonymi widocznymi z przodu i boku pojazdu. Przy słabej widoczności należy także zamontować białe światło na najbardziej wystającej krawędzi ładunku.

Zobacz również: Jak jeździć z przyczepą?

Niezależnie od tych oznaczeń należy także dopilnować, by ładunek nie przekraczał dopuszczalnej masy pojazdu, nie utrudniał kierowania, nie ograniczał widoczności oraz nie zasłaniał świateł ani tablic rejestracyjnych. Powinien być też przytwierdzony tak, by się nie przesuwał lub nie spadł podczas jazdy. Jeśli jest ciężki, należy go umieścić jak najbliżej podłogi, by pojazd był stabilny na zakrętach.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK