| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Manewry > Jak unikać stłuczek na skrzyżowaniach z sygnalizatorami?

Jak unikać stłuczek na skrzyżowaniach z sygnalizatorami?


Polscy kierowcy w ogromnej większości przypadków zachowują się na skrzyżowaniach skandalicznie. Tylko jeden zmotoryzowany na stu, na widok zapalającego się żółtego światła natychmiast zaczyna hamować. Reszta – gwałtownie przyspiesza.

W krajach, które mają dawno za sobą początki motoryzacji, zapalenie się światła żółtego na sygnalizatorach oznacza jedno: zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Tylko i wyłącznie po to je wprowadzono, aby umożliwić bezpieczne opuszczenie skrzyżowania tym, którzy na nim się znaleźli. Chodzi tu przede wszystkim o umożliwienie zjechania ze skrzyżowania skręcającym w lewo.

Tymczasem w Polsce żółte światło w rozumieniu ogromnej większości kierowców albo nie oznacza nic, albo jest nakazem przyspieszenia, aby wjechać w obręb skrzyżowania przed zapaleniem się światła czerwonego, a potem wymuszając pierwszeństwo opuścić je przy dźwiękach klaksonów i pisku opon gwałtownie hamujących pojazdów.

Zobacz również: Jak działa ABS?

Takie skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie kierowców niestety bardzo często owocuje stłuczkami lub nawet poważnymi wypadkami a ofiarami śmiertelnymi. Ponieważ nie znajduje ono żadnej reprymendy ze strony organów, powołanych do pilnowania i przestrzegania prawa na drogach, jedynym sposobem, aby nie ponieść szkody w wyniku jazdy zgodnej z przepisami, należy się odpowiednio przystosować do tej patologii.

Hamować po zapaleniu się żółtego światła trzeba „na dwa razy” czyli najpierw lekkim dotknięciem pedału hamulca zapalić światła „stop” a dopiero sekundę potem rozpocząć właściwe hamowanie. Jadący z tyłu kierowca pozbędzie się wówczas przekonania, że i on zdąży jeszcze przejechać przez skrzyżowanie na żółtym lub w pierwszych sekundach palenia się czerwonego światła.

Jeżeli zapali się zielone światło, należy ruszać dynamicznie, ale z zachowaniem bardzo wzmożonej uwagi, mając pełną świadomość, że na skrzyżowanie może z drogi poprzecznej wjechać nawet przy czerwonym świetle pojazd, którego kierowca ma swój pogląd na zasady ruchu drogowego. 

Zobacz również: Jak jechać w kolumnie pojazdów?

Przejeżdżając przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną trzeba zachowywać się zawsze tak, jak podczas jazdy drogą podporządkowaną. A więc trzeba z uwagą rozejrzeć się w lewo i wprawo, i dopiero upewniwszy się, że poprzeczną ulicą nie nadjeżdża żaden pojazd z zamiarem złamania przepisów, można przyspieszyć i przejechać przez skrzyżowanie. Strata kilku sekund na ocenę sytuacji na drodze poprzecznej, dla której ruch jest teoretycznie zamknięty, pozwoli uchronić się przed stłuczką, a być może – ocali życie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »