| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Manewry > Jak unikać stłuczek na skrzyżowaniach z sygnalizatorami?

Jak unikać stłuczek na skrzyżowaniach z sygnalizatorami?


Polscy kierowcy w ogromnej większości przypadków zachowują się na skrzyżowaniach skandalicznie. Tylko jeden zmotoryzowany na stu, na widok zapalającego się żółtego światła natychmiast zaczyna hamować. Reszta – gwałtownie przyspiesza.

W krajach, które mają dawno za sobą początki motoryzacji, zapalenie się światła żółtego na sygnalizatorach oznacza jedno: zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Tylko i wyłącznie po to je wprowadzono, aby umożliwić bezpieczne opuszczenie skrzyżowania tym, którzy na nim się znaleźli. Chodzi tu przede wszystkim o umożliwienie zjechania ze skrzyżowania skręcającym w lewo.

Tymczasem w Polsce żółte światło w rozumieniu ogromnej większości kierowców albo nie oznacza nic, albo jest nakazem przyspieszenia, aby wjechać w obręb skrzyżowania przed zapaleniem się światła czerwonego, a potem wymuszając pierwszeństwo opuścić je przy dźwiękach klaksonów i pisku opon gwałtownie hamujących pojazdów.

Zobacz również: Jak działa ABS?

Takie skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie kierowców niestety bardzo często owocuje stłuczkami lub nawet poważnymi wypadkami a ofiarami śmiertelnymi. Ponieważ nie znajduje ono żadnej reprymendy ze strony organów, powołanych do pilnowania i przestrzegania prawa na drogach, jedynym sposobem, aby nie ponieść szkody w wyniku jazdy zgodnej z przepisami, należy się odpowiednio przystosować do tej patologii.

Hamować po zapaleniu się żółtego światła trzeba „na dwa razy” czyli najpierw lekkim dotknięciem pedału hamulca zapalić światła „stop” a dopiero sekundę potem rozpocząć właściwe hamowanie. Jadący z tyłu kierowca pozbędzie się wówczas przekonania, że i on zdąży jeszcze przejechać przez skrzyżowanie na żółtym lub w pierwszych sekundach palenia się czerwonego światła.

Jeżeli zapali się zielone światło, należy ruszać dynamicznie, ale z zachowaniem bardzo wzmożonej uwagi, mając pełną świadomość, że na skrzyżowanie może z drogi poprzecznej wjechać nawet przy czerwonym świetle pojazd, którego kierowca ma swój pogląd na zasady ruchu drogowego. 

Zobacz również: Jak jechać w kolumnie pojazdów?

Przejeżdżając przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną trzeba zachowywać się zawsze tak, jak podczas jazdy drogą podporządkowaną. A więc trzeba z uwagą rozejrzeć się w lewo i wprawo, i dopiero upewniwszy się, że poprzeczną ulicą nie nadjeżdża żaden pojazd z zamiarem złamania przepisów, można przyspieszyć i przejechać przez skrzyżowanie. Strata kilku sekund na ocenę sytuacji na drodze poprzecznej, dla której ruch jest teoretycznie zamknięty, pozwoli uchronić się przed stłuczką, a być może – ocali życie.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK