REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak samochodem wyciągać po pochylni łódkę z wody, gdy nie ma slipu ani dźwigu?

Jakubowski Ryszard
Przed wepchnięciem wózka do wody należy opuścić i dobrze zamocować jego kółko manewrowe (pod dyszlem) oraz przywiązać dobrym węzłem cumę do dyszla. fot. Newspress
Przed wepchnięciem wózka do wody należy opuścić i dobrze zamocować jego kółko manewrowe (pod dyszlem) oraz przywiązać dobrym węzłem cumę do dyszla. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Dziś niemal wszystkie mariny w ośrodkach żeglarskich są wyposażone w slipy lub dźwigi, umożliwiające łatwe wodowanie lub wyciąganie łódek z wody. Czasem jednak trzeba wrócić do metod tradycyjnych, np. gdy zostanie zerwana linia energetyczna, dostarczająca prąd do silników slipu.

Jeżeli łódka jest mała i lekka i mamy kilka osób do pomocy, problem praktycznie nie istnieje. Natomiast gdy łódka jest większa, o dużym zanurzeniu, zaczynają się kłopoty. Aby ją wyciągnąć, konieczna jest pochylnia o bardzo małym, kilkustopniowym nachyleniu oraz długa i bardzo mocna cuma.

REKLAMA

Zobacz również: Jak parkować z przyczepą campingową?

REKLAMA

Po doholowaniu łódki na miejsce trzeba umieścić pod nią wózek, dopasowany do jej kształtów. Przedtem należy zdemontować z niego wszystkie lampy, w przeciwnym wypadku mogą pojawić się poważne usterki w ich działaniu. W większości wózków istnieje możliwość łatwego zdemontowania listwy z lampami i tablicą rejestracyjną. Jeżeli nie, po wyciągnięciu łódki należy starannie osuszyć wnętrza kloszy lamp i oprawki żarówek, następnie pokryć je preparatem antykorozyjnym o zdolności wypierania wody, np WD-40 lub „Elektrosolem”.

Przed wepchnięciem wózka do wody należy opuścić i dobrze zamocować jego kółko manewrowe (pod dyszlem) oraz przywiązać dobrym węzłem cumę do dyszla. Zapobiegnie to przypadkowemu utopieniu wózka, gdyby przypadkiem trafił na ukryty pod wodą dół.

Zobacz również: O czym pamiętać w czasie holowania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy łódka już zostanie prawidłowo ustawiona na wózku i do niego starannie zamocowana, można przystąpić do jej wyciągania. W tym celu należy ustawić samochód w takim poziomym miejscu, aby jego koła miały możliwie najlepszą przyczepność do podłoża. Koniec cumy należy starannie przymocować do jego haka holowniczego. Następnie wszystko jeszcze raz dokładnie sprawdzić, aby uniknąć niespodzianek w postaci odwiązania się cumy lub wywrócenia wózka po najechaniu na podwodną przeszkodę lub wjechaniu na grząski grunt. Trzeba pamiętać, aby łódkę wyciągać w miarę możliwości pod kątem prostym do linii brzegowej. Im kąt będzie ostrzejszy tym łatwiej o wywrotkę. Podczas wyciągania należy unikać jazdy na tzw. półsprzęgle.

Przed rozpoczęciem wyciągania należy zadbać o to, aby w pobliżu cumy i wózka oraz na jego drodze nie znajdowały się żadne osoby.

Po wyciągnięciu łódki na brzeg natychmiast podłożyć pod koła wózka kliny, kamienie lub belki, aby uniemożliwić jego zsunięcie się do wody po odwiązaniu cumy od samochodu. Jego hamulec nie będzie działał aż do chwili wysuszenia nakładek hamulcowych! Najlepiej jednak, o ile to możliwe, wyciągnąć łódkę do miejsca poziomego i dopiero tam odwiązać cumę.

Opisana metoda wyciągania łódki dotyczy dna wybetonowanego, albo piaszczystego i twardego. Dno muliste, miękkie nie pozwoli na wyciągnięcie łódki tą techniką.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA