| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Holowanie > Jak jeździć z przyczepą w mieście?

Jak jeździć z przyczepą w mieście?

Jazda z przyczepą nie należy do łatwych zadań. Jednak prawdziwe problemy zaczynają się pojawiać, gdy trzeba z takim dodatkowym obciążeniem przejechać przez miasto.

Przy dużym natężeniu ruchu wykonywanie różnych, nawet w normalnych warunkach banalnie prostych manewrów takich jak zmiana pasa ruchu, może nastręczać bardzo wielu trudności.

Zobacz również: Czy zawsze należy zapinać pasy bezpieczeństwa?

Przy jeździe z przyczepą należy zawsze pamiętać, że zespół, jaki stanowi w połączeniu z nią samochód, zajmuje dużo więcej miejsca na drodze, niż sam samochód. Dlatego lusterka wsteczne powinny być do takiej jazdy znakomicie ustawione, aby dobrze widzieć, co dzieje się obok przyczepy i za nią. Nie zawsze wystarczą zewnętrzne lusterka fabrycznie montowane. W przypadku holowania dużych przyczep z plandeką, przyczep campingowych lub jachtów na dużych przyczepach podłodziowych konieczne jest zamontowanie specjalnych lusterek na wysięgnikach, znacznie poprawiających widoczność do tyłu.

Dodatkowe lusterka na wysięgnikach nie stanowią kompletu z lusterkami, montowanymi fabrycznie na samochodzie, dlatego obraz na nich może być inny, niż na fabrycznych. Trzeba wówczas korzystać wyłącznie z lusterek dodatkowych, co pozwoli na uniknięcie złej oceny sytuacji na drodze, a zwłaszcza oceny odległości do innych, jadących z tyłu pojazdów.

Duża długość zespołu samochód-przyczepa ma istotne znaczenie co najmniej w kilku przypadkach. Oto one:

• Podczas wyprzedzania. Zjeżdżając na prawy pas podczas kończenia manewru należy to zrobić znacznie dalej, niż podczas jazdy samym autem, aby przyczepa nie uderzyła w pojazd wyprzedzany lub nie zmusiła go do gwałtownego hamowania;
• W ruchu miejskim, zwłaszcza przy przejeżdżaniu przez skrzyżowanie; jeżeli za skrzyżowaniem tworzy się korek i nie będzie dostatecznie dużo miejsca aby je opuścić, przyczepa zostanie w obrębie skrzyżowania;
• Przy skręcaniu. Przyczepa nie pokonuje zakrętu dokładnie śladem pojazdu holującego, lecz go „ścina” albo „zachodzi”, dlatego trzeba jechać znacznie obszerniejszym łukiem, niż zazwyczaj.
• Przy parkowaniu. Parkować można tylko równolegle do krawędzi jezdni, a tym samym istnieje możliwość zablokowania wyjazdu pojazdom, parkującym na chodniku, wyjeżdżającym z posesji lub parkingów itp. Po zatrzymaniu się trzeba sprawdzić, czy przyczepa nikomu nie stoi na drodze.

Zobacz również: Jak ustawić fotel kierowcy?

Podczas jazdy z przyczepą, a szczególnie podczas jazdy przez miasto mniej więcej tyle samo czasu trzeba poświęcać na patrzenie do przodu co na kontrolowanie w lusterkach sytuacji z tyłu. Nie wszyscy kierowcy i nie wszyscy piesi rozumieją zagrożenie, jakie stwarza każda holowana przyczepa. Bywa, że przechodnie za wszelką cenę chcą przejść tuż za samochodem i tylko gwałtowne hamowanie ratuje ich przed wpadnięciem pod przyczepę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »