REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak nauczyć się cofania z przyczepą do bramy – ćwiczenia praktyczne

Jakubowski Ryszard
Wjazd w bramę na wstecznym biegu z przyczepą jest na tyle trudny, że może się udać dopiero po kilku godzinach ćwiczeń. fot. Newspress
Wjazd w bramę na wstecznym biegu z przyczepą jest na tyle trudny, że może się udać dopiero po kilku godzinach ćwiczeń. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Aby osiągnąć najwyższy stopień wtajemniczenia w dziedzinie cofania z przyczepą należy opanować manewr najtrudniejszy: wjazd tyłem do bramy lub pomiędzy zaparkowane inne samochody.

Aby to zrobić, należy na dużym, pustym placu ustawić dwa pudła tekturowe w odległości około 3 m jedno od drugiego. To będzie zaimprowizowana brama.

REKLAMA

Brama do ćwiczeń

Po przygotowaniu ćwiczebnej bramy należy podjechać równolegle do niej. Najpierw będzie to skręt w bramę, znajdującą się po lewej stronie drogi. Aby to wykonać, trzeba przejechać za bramę tak, aby tył przyczepy znalazł się nie mniej, niż metr poza zarysem bramy. Po zatrzymaniu się należy rozpocząć cofanie, starając się, aby przyczepa wjechała pomiędzy pudła, wytyczające „bramę”. Po pierwszej próbie będzie wiadomo, że podjechanie samochodem i przyczepą pod samą „bramę” uniemożliwi wjazd w nią. A więc trzeba podjeżdżać równolegle do „bramy” co najmniej w odległości kilku metrów od niej. Odległość zespołu samochód-przyczepa od „bramy” powinna być co najmniej taka, jak długość przyczepy, wówczas manewr będzie łatwiejszy do wykonania.

Zobacz również: Co należy kontrolować w aucie by jeździć bezpiecznie?

Zawsze przed rozpoczęciem cofania z przyczepą należy upewnić się, czy manewr ten nikomu nie zaszkodzi. W przypadku wjazdu w prawdziwą bramę trzeba sprawdzić, czy za nią nie bawią się dzieci, nie są pozostawione różne przedmioty, np. pojemniki na śmieci itp. 

Korekta toru jazdy

REKLAMA

Po wjechaniu przyczepy w „bramę” trzeba jak najszybciej wyprostować tor jazdy. Potem może być za późno. Samochód podczas takiej korekty musi przemieszczać się w obie strony, co w wąskiej bramie może doprowadzić do otarć i innych uszkodzeń jego karoserii. Gdyby nie udało się doprowadzić podczas cofania do prostolinijnego toru jazdy, zawsze można zatrzymać się i ruszyć nieco do przodu, aby w ten sposób ustawić ją w przedłużeniu osi symetrii samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wjazd w bramę na wstecznym biegu z przyczepą jest na tyle trudny, że może się udać dopiero po kilku godzinach ćwiczeń. Przy pierwszych próbach samochód lub przyczepa będą ocierały się o kartony, wytyczające bramę.

Zobacz również: Jakie są podstawowe zasady BHP przy naprawach samochodów?

Dopiero po perfekcyjnym opanowaniu wjazdu w bramę połączonego ze skrętem w lewo, można poćwiczyć to samo, ale ze skrętem w prawo. Pole widzenia kierowcy podczas tego manewru jest znacznie bardziej ograniczone, niż w poprzednim ćwiczeniu. Trzeba więc wykorzystać do maksimum zalety lusterek wstecznych, aby widzieć więcej i lepiej. Pozostałe elementy ćwiczenia są identyczne jak w przypadku wjazdu ze skrętem w lewo.

Przed każdym cofaniem z przyczepą, kierowca powinien poświęcić chwilę na zapoznanie się z miejscem, na które wjedzie przyczepa. Należy unieruchomić samochód ręcznym hamulcem, wysiąść z niego i dokładnie obejrzeć drogę, którą ma odbyć przyczepa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA