REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10 najważniejszych zasad ekologicznej jazdy

 Green Drive
To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.
Kierowca TIR fot. Newspress
Kierowca TIR fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Świadomy kierowca, który jeździ zgodnie z zasadami tzw. ecodrivingu może zmniejszyć spalanie nawet o 20 proc. Jak to zrobić? Stosując się do porad, które znajdują się w przygotowanym przez nas poradniku.

Jeżdżąc zgodnie z zasadami ecodrivingu jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć koszt przejechanie 100 km. Poniżej przedstawiamy dziesięć najważniejszych zasad ekologicznej jazdy:

REKLAMA

1. DOKŁADNIE OBEJRZYJ SWÓJ SAMOCHÓD Z ZEWNĄTRZ
Zadbaj o aerodynamikę pojazdu. Zdejmij wszystkie niepotrzebne osłonki, które zaburzają przepływ powietrza. Zainstaluj spoiler dachowy. Dzięki tego typu zabiegom, możesz oszczędzić od kilku do kilkunastu procent paliwa.

REKLAMA

2. PRZYGOTUJ SAMOCHÓD DO JAZDY
Przed wyruszeniem w trasę starannie przygotuj samochód do jazdy. Sprawdź ciśnienie w oponach, bieżnik, filtr powietrza, poziom oleju, uszczelki, mocowanie naczepy, połączenie przewodów itp. Prawidłowe przygotowanie pojazdu pozwala zmniejszyć spalanie nawet o 10%, zapobiega awariom i zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

3. NATYCHMIAST NAPRAWIAJ USTERKI
Kiedy wiesz, że coś zaczyna się psuć, nie czekaj, aż samochód przestanie jechać albo nie będzie chciał zapalić. Naprawiaj natychmiast. Unikniesz „niespodzianek” w trasie i kosztownych napraw. Co prawda, niektóre awarie nie wpływają bezpośrednio na pracę silnika, ale mogą wpłynąć na poziom spalania, lub wysokość mandatu.

Zobacz też: Tempomat a oszczędzanie paliwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. ZUŻYWAJ TYLE PRĄDU, ILE NAPRAWDĘ CI POTRZEBA
Jeżeli używasz klimatyzacji – nie otwieraj okna. Jak wysiadasz z samochodu - wyłączaj radio. Zastanów się, czy laptop w kabinie jest Ci naprawdę niezbędny, a jeżeli tak, to czy koniecznie cały czas musi się ładować? Każde urządzenie, które pobiera prąd wpływa na zwiększenie zużycia paliwa.

REKLAMA

5. JEDŹ ZE STAŁĄ PRĘDKOŚCIĄ
Jak w szachach – przewiduj kilka ruchów do przodu. Jedź równomiernie i utrzymuj taką odległość od pojazdu przed Tobą, żebyś mógł spokojnie i bezpiecznie reagować na to, co dzieje się na drodze. Częste hamowanie i przyspieszanie ma największy wpływ na wysokość spalania.

6. JEDŹ NA NISKICH OBROTACH
Staraj się przyspieszać w krótkim czasie. Zmieniaj bieg na wyższy najszybciej jak to możliwe. Zapamiętaj – im wyższe obroty, tym większe spalanie. Jadąc na niskich obrotach oszczędzasz paliwo. Zmieniając samą technikę jazdy możesz zmniejszyć spalanie o ok. 8%.

Zobacz też: Jak oszczędnie jeździć ciężarówką?

7.NIE NADUŻYWAJ HAMULCA
Nie dojeżdżaj do przeszkody na drodze (np. do świateł) hamując w ostatnim momencie. Jeśli widzisz, że będziesz musiał się zatrzymać lub zwolnić, zacznij od puszczenia gazu i redukcji biegów. Jeśli Twój samochód ma retarder – używaj go, zwłaszcza na zjazdach „z górki”. Dzięki tym prostym zabiegom wydłużysz żywotność hamulców i ograniczysz spalanie. W żadnym wypadku nie jedź „na luzie”.

8. ZOPTYMALIZUJ WIELKOŚĆ I ROZMIESZCZENIE ŁADUNKU
Wykorzystuj w pełni możliwości ładunkowe, ale pamiętaj, że jazda przeładowanym samochodem jest nie tylko niezgodna z prawem, ale też niebezpieczna i wyniszczająca dla samochodu. Pamiętaj o równomiernym rozmieszczeniu ładunku. Zabezpieczysz w ten sposób naczepę, opony, silnik i wiele innych elementów. Zmniejszysz też spalanie.

9. WYŁĄCZAJ SILNIK, KIEDY TO MOŻLIWE
Stoisz kilka godzin w kolejce do granicy, w korku na autostradzie, na parkingu – wyłącz silnik. Tylko pamiętaj: jedynie, w sytuacjach kiedy jest to bezpieczne.

Zobacz też: Dlaczego nie należy jeździć „na luzie”?

10. PLANUJ TRASĘ PRZEJAZDU
Jadąc, staraj się unikać „godzin szczytu”, remontów, górek i niepewnych dróg. Zaplanuj trasę dokładnie i z głową, a dzięki temu nie tylko zmniejszysz spalanie, ale też skrócisz czas przejazdu i zaoszczędzisz sobie dużo nerwów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA