REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zapinasz pasy bezpieczeństwa w autobusie?

Media

REKLAMA

REKLAMA

Polacy nadal niechętnie zapinają pasy bezpieczeństwa w autobusach. Utarte od lat przyzwyczajenie są trudne do przezwyciężenia. Zaledwie 44% z Nas używa pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy autokarem.

Basy bezpieczeństwa w autokarze

Zaledwie 44% Polaków zapina pasy bezpieczeństwa w autobusie – tak wynika z przeprowadzonego niedawno badania firmy Lux Express, operatora krajowych i międzynarodowych połączeń autokarowych. W sondzie udział wzięło blisko 10 000 pasażerów z 5 krajów, w tym z Polski. Odpowiedzi zostały wykorzystane przez przewoźnika w akcji edukacyjnej mającej na celu podniesienie świadomości osób w tym obszarze. Lux Express przeprowadził międzynarodowe badanie[1], w którym zapytał pasażerów, czy zapinają pasy bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy autobusem, jak i samochodem. Odpowiedzi udzieliło około 10 000 mieszkańców Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, a także Rosji. Lux Express chciał się w ten sposób dowiedzieć, jak dużym problemem jest niezapinanie pasów podczas podróży autokarem.

REKLAMA

Czy zapinacie pasy w autobusie?

Czy zawsze zapinasz pasy w autokarze? Na tak postawione pytanie twierdząco odpowiedziało 44% polskich podróżnych. Ponadto 26% ankietowanych deklaruje, że zazwyczaj pamięta o zapięciu pasów, 16% robi to rzadko, natomiast 14% w ogóle nie używa pasów. Osoby z tej ostatniej grupy najczęściej tłumaczą, że pasy ograniczają ich swobodę i wygodę (67%) lub po prostu zapominają o ich zapięciu (24%).

Zobacz też: Czy zapinanie pasów wpływa na bezpieczeństwo?

REKLAMA

Jak wypadają Polacy na tle mieszkańców innych krajów? Wyniki badania pokazują, że jedynie Estończycy zanotowali lepszy wynik – aż połowa z nich zawsze zapina pasy podczas podróży autobusem. W Estonii jest też najmniej osób, bo zaledwie 7%, które nigdy nie używają pasów. Na trzecim miejscu znaleźli się rosyjscy pasażerowie, z których 40% zapina pasy podczas każdej podróży autokarem, zaś 13% nie robi tego nigdy. W badaniu Lux Expressu najsłabiej wypadają pasażerowie pochodzący z Litwy i Łotwy. 36% Litwinów i 35% Łotyszy zawsze pamięta o zapięciu pasów, zaś nigdy nie używa ich odpowiednio 21% mieszkańców Litwy oraz 15% obywateli Łotwy.

Przewoźnik sprawdził również, jak problem niezapinania pasów wygląda w przypadku jazdy samochodem. Wyniki badania w tym obszarze były zdecydowanie lepsze, niż w przypadku podróży autokarem. Aż 90% Estończyków zawsze zapina pasy w aucie. To zdecydowanie najwięcej spośród wszystkich przebadanych nacji. Na kolejnych miejscach zaleźli się Polacy (78%), Łotysze (75%), Litwini (67%) oraz Rosjanie (65%). Jak przypominają eksperci, pasy bezpieczeństwa pozostają najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie poważnych obrażeń w czasie wypadku. Z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) wnika, że zapinanie pasów aż o 45% redukuje ryzyko śmierci podczas kolizji. Skuteczność poduszki powietrznej w takiej sytuacji wynosi 50%, jednak tylko wtedy, gdy podczas wypadku działa wspólnie z pasami bezpieczeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Ciąża a zapinanie pasów bezpieczeństwa

Przepis, który nakazuje pasażerom używanie pasów bezpieczeństwa w Polsce ma już 25 lat, dlatego Lux Express jako odpowiedzialny przewoźnik przypomina o tym obowiązku i edukuje osoby podróżujące autokarami” – mówi Hannes Saarpuu, prezes Grupy Lux Express. „Właśnie dlatego w listopadzie rozpoczęliśmy akcję, która ma podnosić świadomość pasażerów w krajach naszego regionu” – dodaje.

Zapnij pasy w autobusie

Już teraz w autokarach sieci Lux Express znaleźć można komunikaty przypominające o zapinaniu pasów. Dodatkowo od 8 listopada 2016 r. na stronie przewoźnika (luxexpress.eu/pl) dostępna będzie specjalna zakładka z informacjami o akcji wraz z dodatkowymi materiałami dotyczącymi zapinania pasów w autokarze. Ponadto wzmianki o akcji znajdą się w newsletterach wysyłanych do pasażerów, zaś na kanale przewoźnika na YouTube dostępny będzie specjalnie przygotowany film pokazujący wagę problemu niezapinania pasów (www.youtube.com/watch?v=3C5tN7uHD8Q). Na profilu Lux Expressu na Facebooku zostanie uruchomiona specjalna aplikacja, w której pojawią się wyniki międzynarodowej ankiety oraz informacje dotyczące bezpiecznego podróżowania. Użytkownicy aplikacji, którzy odpowiedzą na pytanie dotyczące zapinania pasów oraz udostępnią odpowiedź na swoim profilu, będą mogli liczyć na specjalne kody zniżkowe od przewoźnika.

Zobacz też: Niezapięte pasy pasażerów - konsekwecje

REKLAMA

„Wyniki badania pokazały, że świadomość wśród pasażerów podróżujących Lux Expressem jest duża, ale wciąż potrzebne są dodatkowe działania. Co warto przypominać, w polskim prawodawstwie za brak zapiętych pasów grozi mandat, jednak w naszych działaniach stawiamy na edukację i informowanie” – uzupełnia Hannes Saarpuu. Działania prowadzone w Polsce są częścią międzynarodowego projektu, który Lux Express organizuje także na Litwie, w Łotwie, Estonii i Rosji.

[1] Badanie zostało przeprowadzone w dniach 3-7 października 2016 r. na losowo dobranej próbie pasażerów sieci Lux Express metodą ankiet bezpośrednich. W badaniu udział wzięło 9 902 osób, w tym 476 Polaków.

Źródło: materiały prasowe LUX Express

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA