REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wrócić z imprezy autem będą w stanie nietrzeźwości?

policja alkohol bezpieczeństwo Fot. Fotolia
policja alkohol bezpieczeństwo Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powrót samochodem w stanie nietrzeźwości to dobry pomysł pod jednym warunkiem - że osoba nietrzeźwa nie będzie prowadzić. Jak zatem to zrobić?

Jak wrócić autem będąc nietrzeźwym?

Niewinne i nieplanowane wyjście ze znajomymi na piwo, może nieść za sobą niemały problem – co zrobić z samochodem, kiedy na spotkanie dotarliśmy swoim pojazdem? Wsiąść za kierownicę i mieć nadzieję, że uniknie się poważniejszych konsekwencji? Od ryzykowania życia swojego i innych, lepiej wybrać bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie. Do takiego zalicza się fachowe odprowadzanie aut.

REKLAMA

Spotkanie ze znajomymi, które zazwyczaj może wiązać się ze spożywaniem alkoholu, jest tylko jedną z wielu okoliczności, kiedy nie jesteśmy w stanie sami odprowadzić auta pod swój dom, a zależy nam, aby ono tam się znalazło.

Odprowadzenie auta

REKLAMA

Na szczęście istnieją rozwiązania, które sprawdzają się w każdej sytuacji. Fachowym odprowadzaniem aut zajmują się m.in. firmy świadczące usługi przewozu osób i taksówkarskie. Jedną z nich jest Night Drivers – jej kierowcy mają za sobą tysiące kursów, w których bezpiecznie odwozili samochód oraz jego właściciela do domu. Rodzaj pojazdu jest w tym przypadku nieistotny.

- Cała procedura przypomina standardowe zamówienie taksówki. Klient otrzymuje od dyspozytora informacje na temat kursu oraz godziny przyjazdu, podczas gdy sam może dalej cieszyć się spotkaniem. Na miejsce przyjeżdża zawsze dwóch kierowców, z których jeden odwozi klienta jego samochodem, a drugi podąża tuż za nimi. Dzięki temu klient cały czas ma kontrolę nad tym, co dzieje się z jego pojazdem – wyjaśnia Sławomir Jóźwiak z firmy Night Drivers.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Odprowadzanie auta jest związane z bezpieczeństwem – swoim oraz innych uczestników ruchu drogowego. Za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu kodeks karny przewiduje bowiem surowe konsekwencje, dlatego warto zawczasu zastanowić się, czy warto ryzykować i siadać za kierownicą „po kielichu”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z polskim prawem dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi poniżej 0,2 promila
i poniżej 0,1 mg w wydychanym powietrzu.

REKLAMA

Za kierowanie po spożyciu alkoholu grozi areszt od 5 do 30 dni, lub grzywna w wysokości od 50 do 5 000 złotych. Stan po spożyciu alkoholu wskazuje na 0,2 do 0,5 promila we krwi lub w 1 dm3 wydychanego powietrza od 0,1 do 0,25 mg. Sąd ma obowiązek orzec środek karny w postaci utraty uprawnień lub prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, zgodnie z artykułem 178 paragraf 1 kodeksu karnego, grozi ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2, a w przypadku recydywistów, od 3 miesięcy do 5 lat. Drugą z możliwości jest grzywna w stawkach dziennych, do 2 tysięcy złotych każda. Dodatkowo sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdu od roku do 10 lat.

Mniej pijanych kierowców na drogach w Polsce

Coraz większa liczba kontroli drogowych z użyciem alkomatu z pewnością ma wpływ na mniejszą liczbę kierujących pod wpływem alkoholu. Według oficjalnych statystyk Komendy Głównej Policji, w pierwszym półroczu tego roku zanotowano o 7% mniej pijanych kierowców, niż w roku poprzednim (spadek o taki sam procent dotyczy także liczby wypadków drogowych).

Konsekwencje prawne to nie wszystko, czego może obawiać się kierowca wsiadający za kierownicę po spożyciu alkoholu. Jeśli spowoduje wypadek, w wyniku którego ucierpi auto osoby trzeciej, to nie ubezpieczyciel sprawcy z polisy OC jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie, a sam kierowca, sprawca wypadku. Oczywiście to ubezpieczyciel najpierw wypłaci rekompensatę poszkodowanym, ale następnie wystąpi do sprawcy o zwrot wypłaconego odszkodowania, zgodnie z artykułem 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Źródło: materiały prasowe Night Drivers

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA