| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Potrącenie dziecka: kto jest najczęściej temu winny?

Potrącenie dziecka: kto jest najczęściej temu winny?

Niebezpieczeństwo związane z potrąceniem dziecka wyraźnie wzrasta wraz z początkiem roku szkolnego. Co jest przyczyną tego problemu? Jak mu zapobiegać?

Potrącenia pieszych: ofiary to najczęściej dzieci

Od 1 września na przejściach dla pieszych pojawi się więcej dzieci. Wiele z nich będzie samodzielnie pokonywać drogę do szkoły. Badania wykazują, że dziecko w wieku 6-10 lat jest czterokrotnie bardziej narażone na ryzyko potrącenia przez pojazd niż dorosły pieszy*. W pierwszych tygodniach po zakończeniu wakacji kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność oraz pamiętać, że dziecko często dokonuje błędnej oceny odległości, w jakiej znajduje się samochód i może niespodziewanie wtargnąć na jezdnię. 

Kierowca powinien być skoncentrowany i w czasie jazdy obserwować nie tylko drogę, ale także pobocze. Musi bezwzględnie zatrzymać się przed przejściem dla pieszych, jeśli widzi zbliżającą się do pasów osobę. Wielu kierowców nie ma jeszcze takiego nawyku – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Zobacz też: Wypadki drogowe z udziałem dzieci - bezmyślność rodziców

Nauka poprawnych zachowań dziecka na drodze i przejściu dla pieszych

Każdy spacer dorosłego z dzieckiem może być okazją do nauki np. prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Po pierwsze rodzice powinni być wzorem dla dziecka, to znaczy zachowywać się tak, jakby chcieli aby postępowało, gdy ich nie będzie w zasięgu wzroku. Ta zasada obowiązuje także, gdy dziecko jest pasażerem w samochodzie. Agresywne zachowanie, szybka i niezgodna
z przepisami jazda, lekceważący stosunek do innych uczestników ruchu to zachowania, które czasami rodzice nieświadomie przekazują następnym pokoleniom
– ostrzegają trenerzy Szkoły jazdy Renault. Po drugie - kreować schematy zachowań i konsekwentnie je utrwalać przy każdej nadarzającej się okazji, np.

- przed przejściem zatrzymaj się, rozejrzyj się, spójrz najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz
w lewo

- jeśli nie nadjeżdża pojazd, wejdź na jezdnię zdecydowanych krokiem, ale nigdy nie wbiegaj.

Jak poprawić bezpieczeństwo dziecka na drodze?

Istotnym elementem bezpieczeństwa dziecka na drodze jest jego widoczność. Oprócz wyposażenia dziecka w elementy odblaskowe warto ubierać je w okrycia wierzchnie w jasnych kolorach, gdyż kierowca wcześniej zauważy tak ubrane dziecko. Szczególnie przy pochmurnej pogodzie lub po zmroku – informują trenerzy Szkoły Jazdy Renault.  

* Pedestrian accident project No 4 (Struik, Alexander, Cave)

Źródło: materiały prasowe Szkoły Jazdy Renault

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krystian Marczak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK