| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Przyczyny wypadków samochodowych w Polsce i na świecie

Przyczyny wypadków samochodowych w Polsce i na świecie

Polska nadal przoduje w niechlubnych statystykach dotyczących największej liczby wypadków w Europie. Gdzie leży przyczyna tego zjawiska?

Wypadki samochodowe w Polsce i na świecie

Według raportów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika, że liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych maleje. Przyczyniły się do tego zmiany w przepisach, wprowadzane przez poszczególne kraje. W 2013 roku na świecie w wypadkach drogowych zginęło 1,24 mln osób, jednak  to właśnie kierowcy w  Europie są najbardziej świadomi konsekwencji zdarzeń drogowych.  Poniżej przedstawiamy statystyki oraz zmiany wprowadzane w przepisach ruchu drogowego dla poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Poszkodowani na drogach

Z roku na rok liczba ofiar śmiertelnych na świecie maleje. Według statystyk w 2013 roku śmierć na drogach poniosło 1,24 mln osób. W Polsce liczba ta wynosi 3 291. Dla porównania w 2012 roku na polskich drogach zginęło 3 571 osób. Dane te potwierdzają znaczną poprawę bezpieczeństwa na drogach. Niepokoi natomiast fakt, że najczęściej giną młodzi ludzie, statystycznie w wieku od 15 do 29 lat. Największa ilość ofiar śmiertelnych występuje w krajach średnio rozwiniętych. Co więcej, na terenie tych państw porusza się 52% wszystkich samochodów, aczkolwiek powodują one  80% wszystkich ofiar na drogach. Według raportów wynika, że Europa jest najbezpieczniejszym kontynentem, natomiast po przeciwnej stronie znajduje się Afryka. W Polsce, w 2012 roku piesi stanowili 33 % wszystkich ofiar wypadków.

Zobacz też: Wypadki z udziałem młodych ludzi - co robić aby je ograniczyć?

Pasy bezpieczeństwa

Osoby podróżujące samochodem, które mają zapięte pasy bezpieczeństwa, w razie wypadku są zdecydowanie mniej narażone na groźniejsze skutki zderzenia. Efektem zapięcia pasów przez osoby siedzące z przodu jest zmniejszenie konsekwencji wypadku o 50 %, natomiast pasażerów siedzących z tyłu do 75 %. Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa występuje w 111 krajach na świecie, w których mieszka 4,8 miliarda osób. Do krajów, w których nie występuje obowiązek zapinania pasów, należą  między innymi Stany Zjednoczone oraz Ukraina.

Prędkość a wypadki samochodowe

Jak wynika ze statystyk, prędkość ma bardzo duży wpływ na ilość wypadków. Przykładowo obniżenie prędkości tylko o 5% spowoduje obniżenie ilości zdarzeń drogowych aż o 30%. Polska jako jeden z 59 krajów wprowadziła w miastach ograniczenie prędkości do 50 km/h. Ponadto dopuszczona została możliwość ograniczeń prędkości poniżej 50km/h. W 100 krajach świata wprowadzono przepisy ograniczające prędkość w niebezpiecznych miejscach do 30 km/h. Do takich miejsc należą na przykład okolice szkół.

Zobacz też: Jak uczyć dzieci prawidłowego zachowania na drodze?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK