| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Przyczyny wypadków samochodowych w Polsce i na świecie

Przyczyny wypadków samochodowych w Polsce i na świecie

Polska nadal przoduje w niechlubnych statystykach dotyczących największej liczby wypadków w Europie. Gdzie leży przyczyna tego zjawiska?

Wypadki samochodowe w Polsce i na świecie

Według raportów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika, że liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych maleje. Przyczyniły się do tego zmiany w przepisach, wprowadzane przez poszczególne kraje. W 2013 roku na świecie w wypadkach drogowych zginęło 1,24 mln osób, jednak  to właśnie kierowcy w  Europie są najbardziej świadomi konsekwencji zdarzeń drogowych.  Poniżej przedstawiamy statystyki oraz zmiany wprowadzane w przepisach ruchu drogowego dla poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Poszkodowani na drogach

Z roku na rok liczba ofiar śmiertelnych na świecie maleje. Według statystyk w 2013 roku śmierć na drogach poniosło 1,24 mln osób. W Polsce liczba ta wynosi 3 291. Dla porównania w 2012 roku na polskich drogach zginęło 3 571 osób. Dane te potwierdzają znaczną poprawę bezpieczeństwa na drogach. Niepokoi natomiast fakt, że najczęściej giną młodzi ludzie, statystycznie w wieku od 15 do 29 lat. Największa ilość ofiar śmiertelnych występuje w krajach średnio rozwiniętych. Co więcej, na terenie tych państw porusza się 52% wszystkich samochodów, aczkolwiek powodują one  80% wszystkich ofiar na drogach. Według raportów wynika, że Europa jest najbezpieczniejszym kontynentem, natomiast po przeciwnej stronie znajduje się Afryka. W Polsce, w 2012 roku piesi stanowili 33 % wszystkich ofiar wypadków.

Zobacz też: Wypadki z udziałem młodych ludzi - co robić aby je ograniczyć?

Pasy bezpieczeństwa

Osoby podróżujące samochodem, które mają zapięte pasy bezpieczeństwa, w razie wypadku są zdecydowanie mniej narażone na groźniejsze skutki zderzenia. Efektem zapięcia pasów przez osoby siedzące z przodu jest zmniejszenie konsekwencji wypadku o 50 %, natomiast pasażerów siedzących z tyłu do 75 %. Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa występuje w 111 krajach na świecie, w których mieszka 4,8 miliarda osób. Do krajów, w których nie występuje obowiązek zapinania pasów, należą  między innymi Stany Zjednoczone oraz Ukraina.

Prędkość a wypadki samochodowe

Jak wynika ze statystyk, prędkość ma bardzo duży wpływ na ilość wypadków. Przykładowo obniżenie prędkości tylko o 5% spowoduje obniżenie ilości zdarzeń drogowych aż o 30%. Polska jako jeden z 59 krajów wprowadziła w miastach ograniczenie prędkości do 50 km/h. Ponadto dopuszczona została możliwość ograniczeń prędkości poniżej 50km/h. W 100 krajach świata wprowadzono przepisy ograniczające prędkość w niebezpiecznych miejscach do 30 km/h. Do takich miejsc należą na przykład okolice szkół.

Zobacz też: Jak uczyć dzieci prawidłowego zachowania na drodze?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK