| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Kolizja z ciężarówką – jak jej uniknąć?

Kolizja z ciężarówką – jak jej uniknąć?

Zderzenie samochodu osobowego z ciężarówką bardzo często kończy się tragicznie. O czym należy pamiętać, aby obniżyć do minimum ryzyko kolizji z pojazdem ciężarowym?

W 2008 roku doszło w Polsce do 1155 wypadków z udziałem aut ciężarowych. W tym samym okresie w Niemczech ich liczba nie przekroczyła 625 zdarzeń drogowych. W naszym kraju 70% wypadków z udziałem ciężarówek miało miejsce w obszarze niezabudowanym, natomiast w Niemczech do większości z nich (76%) doszło na autostradach. Konkluzja jest taka, że aby ograniczyć ryzyko kolizji w Polsce z autem ciężarowym, należy zwrócić baczną uwagę na fatalny styl jazdy wielu polskich kierowców aut osobowych poza obszarem zabudowanym. Jakie są ich najczęstsze błędy ?

Przejeżdżanie na wąskim odcinku drogi obok skręcającego TIR-a

Widząc auto ciężarowe wykonujące zamaszysty manewr skrętu, nie warto na upartego wyprzedzać je wolnym pasem nawet wtedy, gdy wydaje się, że jest jeszcze sporo miejsca. Wolna przestrzeń szybko się skurczy, gdy naczepa rozpocznie zmianę kierunku poruszania się (tzw. zachodzenie przyczepy na sąsiedni pas).

Zobacz też: Agresja za kierownicą, a związek z płcią

Poruszanie się po prawej stronie ciężarówki na wysokości jej drzwi

Bardzo niebezpieczna sytuacja. Wielu użytkowników aut osobowych nie zadaje sobie sprawy, że kierowcy pojazdów ciężarowych mogą nie dostrzegać samochodów osobowych w pewnych, tzw. martwych polach widzenia. Dlatego jeśli zbliżamy się np. do TIR-a z jego lewej lub prawej strony to albo po prostu go wyprzedźmy, albo pozostańmy za nim.

Wyprzedzanie TIR-a

Klasycznym błędem, który stwarza poważne zagrożenie w ruch drogowym jest wyprzedzanie jadących w kolumnie ciężarówek i wjeżdżanie w małe odstępy pomiędzy nimi. W sytuacji gwałtownego hamowania znajdujący się pośrodku dwóch pojazdów ciężarowych samochód osobowy może zostać zmiażdżony. Inna sprawa, że kierowy takich ciężarówek powinni pozostawiać znacznie większe odstępy pomiędzy sobą, aby ułatwić innym kierowcom ich wyprzedzenie.

Wymuszanie pierwszeństwa na pojeździe ciężarowym

Prawdziwą zmorą polskich dróg są kierowcy, którzy wyjeżdżając z drogi podporządkowanej wymuszają pierwszeństwo na pojazdach znajdujących się na głównej drodze. Poza nadmierną prędkością jest to najczęstszy powód wypadków na naszych drogach. Jest to swoisty przejaw głupoty i braku poszanowania dla życia i bezpieczeństwa innych użytkowników drogi. Jeśli na dodatek wymusza się pierwszeństwo na pojeździe ciężarowym, to można wręcz mówić o skłonnościach samobójczych.

Zobacz też: Savoir-vivre pasażerów

Parkowanie za ciężarówką

Parkując samochodem za pojazdem ciężarowym pamiętajmy, aby nie robić tego bezpośrednio za nim. Kierowca ciągnika z naczepą po prostu go nie dostrzeże, gdy rozpocznie manewr cofania. Widoczność we wstecznych lusterkach z kabiny kierowcy jest ograniczona.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wypadek z udziałem ciężarówki cięższej ponad 20-sto krotnie od auta osobowego rzadko kończy się brakiem ofiar w ludziach. Włączmy wyobraźnie siadając za kierownicę. Fot. Fotolia
Wypadek z udziałem ciężarówki cięższej ponad 20-sto krotnie od auta osobowego rzadko kończy się brakiem ofiar w ludziach. Włączmy wyobraźnie siadając za kierownicę. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK