| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Bezpieczeństwo > Nietrzeźwy przechodzień na drodze: jak się zachować?

Nietrzeźwy przechodzień na drodze: jak się zachować?

Nietrzeźwy przechodzeń stanowi ogromne zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Chociaż nie będzie ukarany za stan, w jakim się znajduje, mimo że potencjalnie jest prawie tak samo niebezpieczny, jak pijany kierowca.

Rozpoznanie w ciągu kilku sekund, a tyle najwyżej ma kierowca, czy dany przechodzeń jest nietrzeźwy, nie jest łatwe. Bez problemu można na pierwszy rzut oka stwierdzić, że napotkany osobnik znajduje się w stanie kompletnego zamroczenia alkoholem i porusza się jedynie dlatego, że uczył się tego od dzieciństwa. Natomiast osoby pijane w mniejszym stopniu bardzo często zachowują się tak, jak inni przechodnie, co wcale nie daje żadnej gwarancji, że cały czas będą zachowywały równowagę i nie wtoczą się nagle pod maskę jadącego samochodu albo nie wyładują na nim złości i żalu do całego świata, ciskając w niego różnymi przedmiotami albo kpiąc jego karoserię.

Zobacz też: Teoretyczna a rzeczywista droga hamowania

Najważniejsza zasada zachowania się kierowcy wobec nietrzeźwych przechodniów nakazuje nie prowokowanie ich do zachowań agresywnych bądź do niekontrolowanych odruchów. A więc pod żadnym pozorem nie wolno wobec nich używać klaksonu. Zareagują niemal zawsze agresją, w pozostałych przypadkach przestraszą się i spanikują, co często kończy się upadkiem wprost przed nadjeżdżające auto.

Kolejna zasada nakazuje omijanie podejrzanie zachowujących się pieszych lub ich całych grup jak najszerszym łukiem, z niewielką prędkością, pozwalającą na zatrzymanie się w każdej chwili, lub na ewentualne gwałtowne przyspieszenie i ucieczkę, gdyby w pijaków nagle wstąpił tak zwany duch bojowy i przemienił ich w bezmyślnych agresorów.

Co prawda nie ma żadnej reguły, dotyczącej czasu pojawiania się nietrzeźwych osobników na drogach, ale z dużą dokładnością można przewidzieć ich „wysyp”. A więc gdy w mijanej miejscowości odbywa się jakiś wiec lub festyn, pierwsi pijani pojawią się już w porze obiadowej. Goście weselni zwykle tracą stan trzeźwości późnym popołudniem lub tuż po zmierzchu, przy czym „w stanie nieważkości” znajdują się dopiero po zmroku. Sporo zawianych wychodzi na drogi około godziny 22.00, a więc w porze gdy są zamykane przydrożne bary i pijalnie piwa.

Zobacz też: Szybkość: co to jest? Jakie są rodzaje szybkość? Jak szybkość wpływa na bezpieczeństwo?

Najwięcej – około północy i potem aż do świtu, jeżeli w danej miejscowości znajduje się dyskoteka. O tej porze można też spotkać najwięcej nietrzeźwych, a często prawie całkowicie zamroczonych kierowców. Pijanych rolników, kierujących furmankami, traktorami lub prowadzonych przez rowery można spotkać w czasie, gdy kończy się ruch na lokalnym targowisku, a więc we wczesnych godzinach popołudniowych i potem aż do późna w nocy, zawsze w dni targowe, albo przed ważnymi świętami, gdy w wioskach odbywa się tradycyjne świniobicie.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Najważniejsza zasada zachowania się kierowcy wobec nietrzeźwych przechodniów nakazuje nie prowokowanie ich do zachowań agresywnych bądź do niekontrolowanych odruchów Fot. Moto.wieszjak.pl
Najważniejsza zasada zachowania się kierowcy wobec nietrzeźwych przechodniów nakazuje nie prowokowanie ich do zachowań agresywnych bądź do niekontrolowanych odruchów Fot. Moto.wieszjak.pl

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK