REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak omijać w różnych sytuacjach przeszkody nieruchome?

Nieruchome przeszkody można podzielić umownie na dwa rodzaje: przeszkody stałe i przeszkody „doraźne”, powstające w wyniku zdarzenia na drodze, awarii innego pojazdu itp. Fot. Ford
Nieruchome przeszkody można podzielić umownie na dwa rodzaje: przeszkody stałe i przeszkody „doraźne”, powstające w wyniku zdarzenia na drodze, awarii innego pojazdu itp. Fot. Ford

REKLAMA

REKLAMA

Tylko z pozoru omijanie przeszkód nieruchomych jest manewrem prostym i łatwym. W niektórych przypadkach może być on bardzo niebezpieczny.

Nieruchome przeszkody można podzielić umownie na dwa rodzaje: przeszkody stałe i przeszkody „doraźne”, powstające w wyniku zdarzenia na drodze, awarii innego pojazdu itp. Przeszkody stałe są najczęściej dość dobrze lub dobrze oznakowane. Przeszkody „doraźne” bywają w ogóle nie oznakowane i dojeżdżający do nich kierowca nie otrzymuje żadnych lub prawie żadnych ostrzeżeń o niebezpieczeństwie.

REKLAMA

Takimi nieoznakowanymi przeszkodami są, między innymi, uszkodzone pojazdy tuż po awarii, kiedy jeszcze ich kierowcy nie zdążyli wystawić trójkątów ostrzegawczych, albo zapomnieli o tym obowiązku. Są to także pojazdy komunikacji publicznej, stojące na przystankach, ładunki „zgubione” przez przejeżdżające pojazdy, maszyny i urządzenia wykonujące jakieś krótkotrwałe prace na drodze lub tuż przy niej, pojazdy dostarczające towary do sklepów itp. Żadna z tych przeszkód nie jest zazwyczaj dobrze oznakowana; niektóre nie są wcale oznakowane.

Zobacz też: Jak bezpiecznie wykonać manewr mijania?

REKLAMA

Przy omijaniu przeszkód nieruchomych, bez względu na ich rodzaj, należy zachować szczególną ostrożność, tym większą im większa jest taka zawalidroga i im bardziej zasłania widoczność. Jeżeli jest to uszkodzony pojazd, należy liczyć się z tym, że koło niego może pojawić się osoba, zaprzątnięta usuwaniem awarii, która nie zwróci uwagi na jadące tuż obok pojazdy. Dlatego taką przeszkodę należy ZAWSZE omijać szerokim łukiem, większym, niż w przypadku pojazdu jednośladowego. Ponieważ bardzo często nie ma możliwości wcześniejszego stwierdzenia, czy pojazd, tarasujący drogę jest akurat naprawiany, trzeba „w ciemno” przyjąć, że tak jest.

Jeżeli do ominięcia przeszkody pozostało niewiele miejsca, manewr należy wykonywać z bardzo ograniczoną prędkością. Pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek, np. uszkodzenia karoserii przez wystające elementy przeszkody, trudne z daleka do zauważenia. Zmniejszenie prędkości pozwoli także na upewnienie się, czy przeszkoda jest rzeczywiście nieruchoma, czy też coś się z nią dzieje, np. jest unoszona przez dźwig.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak prawidłowo wykonać manewr cofania?

REKLAMA

Osobnym zagadnieniem jest omijanie miejsc incydentów drogowych, takich jak wypadki lub stłuczki. Jeżeli ruch w ich bezpośrednim sąsiedztwie nie jest kierowany, należy zachować szczególną ostrożność, zredukować prędkość do minimum i zwrócić baczną uwagę na to, czy na jezdni nie ma elementów karoserii rozbitych pojazdów, przedmiotów które mogły z nich wypaść na drogę itp. Jeżeli na drogę wycieka z rozbitych pojazdów paliwo lub olej, nie wolno wjechać w ich plamę. Paliwo może się w każdej chwili zapalić, olej zanieczyści bieżnik opon i znacznie zmniejszy ich przyczepność do czasu, kiedy zostanie z niego usunięty siłą odśrodkową lub piaskiem z pobocza.

Nie wolno zatrzymywać się tuż przy miejscu wypadku. Jeżeli konieczne jest udzielenie pomocy, należy swój pojazd ustawić w bezpiecznym miejscu. Jeżeli trzeba ostrzec innych użytkowników drogi, można swoim pojazdem zatarasować pas, na którym doszło do wypadku lub znajdują się jego ofiary. Trzeba jednak uruchomić światła awaryjne, wystawić w dostatecznej odległości trójkąt ostrzegawczy i wykonać inne czynności, aby zapobiec kolejnym wypadkom, które często się w takich sytuacjach zdarzają.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA