REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kontrolować kierownicę?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
W każdym momencie prowadzenia auta należy kontrolować kierownicę. fot. Opel
W każdym momencie prowadzenia auta należy kontrolować kierownicę. fot. Opel

REKLAMA

REKLAMA

Może się wydawać, że kontrola kierownicy to rzecz zupełnie intuicyjna. Niekiedy jednak nie zwracamy uwagi na to, jak ważny jest prawidłowy chwyt. Przybliżamy konsekwencje lekceważenia go.

Szybka reakcja

Samochód to urządzenie, które pozwala nam poruszać się szybciej, niż pieszo. Pamiętajmy o tym, że człowiek przystosowany jest naturalnie do poruszania z maksymalną prędkością około 30-35 km/h. Tyle właśnie może osiągnąć bardzo wysportowany, ale szczupły człowiek podczas biegu. Nasz organizm jest tak naprawdę niedoskonały, jak na warunki, którym musi sprostać w dzisiejszych czasach. Przy prędkości wyższej niż 35 km/h, nasze reakcje są wolniejsze, gdyż trudniej nam dostrzec zagrożenie bądź przeszkodę. Nasz wzrok i mózg zwyczajnie nie przerabiają tak dużej ilości, jednocześnie napływających informacji na tyle wydajnie, aby móc reagować bezbłędnie. Dlatego też w samochodzie musimy być zawsze przygotowani na nieoczekiwane zdarzenia.

REKLAMA

Zobacz również: Jak jechać z rozbitą szybą przednią?

Załóżmy, że jedziemy z dozwoloną prędkością 60 km/h i nagle na ulicę wybiega dziecko. Nie zdążymy zareagować, jeśli nie będziemy trzymali obu rąk w prawidłowej pozycji na kierownicy. Nawet, jeśli zaczniemy hamować, to nie zatrzymamy się przed tym dzieckiem, a ono nie będzie miało żadnych szans na przeżycie. Zdecydowany ruch kierownicą mógłby je uratować.

Prawidłowy chwyt

Powinniśmy trzymać kierownicę w pozycji „za piętnaście trzecia” lub ewentualnie „za dziesięć druga”. Trzymając ją w ten sposób będziemy nią operowali najskuteczniej i najwydajniej. Wybiegające na ulicę dziecko nie jest jedyną sytuacją, w której możemy potrzebować natychmiastowej reakcji. Inni kierowcy, którzy stwarzają zagrożenie lub choćby nagłe pęknięcie opony mogą spowodować, że dojdzie do niebezpiecznego wypadku. Pamiętajmy więc, aby zawsze trzymać obie ręce na kierownicy.

Zobacz również: Jak zapobiec zamarzaniu wody w przewodach paliwowych?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA