REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jeździć z uszkodzonym prędkościomierzem?

Jakubowski Ryszard
Awaria prędkościomierza wcale nie oznacza braku możliwości dokładnej oceny prędkości przez kierowcę. Fot. Lexus
Awaria prędkościomierza wcale nie oznacza braku możliwości dokładnej oceny prędkości przez kierowcę. Fot. Lexus

REKLAMA

REKLAMA

Awaria prędkościomierza wcale nie oznacza braku możliwości dokładnej oceny prędkości przez kierowcę. Jest kilka sposobów, aby poznać aktualną prędkość oraz nie dostać mandatu za jej przekroczenie.

Prawie wszystkie współczesne samochody mają zamontowane obrotomierze. Na każdym biegu danej prędkości obrotowej silnika ściśle odpowiada prędkość poruszania się samochodu po drodze. Wystarczy, aby w czasie, kiedy prędkościomierz jest jeszcze sprawny, zanotować lub ZAPAMIĘTAĆ, przy ilu obrotach na dwóch najwyższych biegach samochód porusza się z prędkością 50, 60, 80 i 90 km/godz. To są najczęściej spotykane na drogach ograniczenia. Amatorzy jazdy autostradami powinni także wiedzieć, przy jakich obrotach silnika prędkość wynosi 130 km/godz.

REKLAMA

Zobacz również: Czy duże auta są bezpieczniejsze od małych?

REKLAMA

Najważniejsze są trzy ograniczenia prędkości: 50, 80 i 130 km/godz. Wiedza o tym, przy ilu obrotach silnika są one osiągane, w zupełności wystarczy, aby ustrzec się mandatów. Jazda z prędkością o 10 km/godz mniejszą tam, gdzie obowiązuje ograniczenie do 60 czy 90 km/godz. niczym nie grozi, poza dojechaniem do celu kilka minut później.

Jeżeli w samochodzie nie ma obrotomierza, wówczas poznanie aktualnej prędkości jest nieco trudniejsze. Poza obszarami zabudowanymi i na terenach wiejskich są ustawione przy drodze co 100 metrów betonowe lub plastikowe biało-czerwone słupki. Znając czas, zużyty od momentu minięcia jednego na dojechanie do następnego, można dostatecznie dokładnie określić prędkość jazdy.

Oto wykaz czasów, potrzebnych na pokonanie 100 metrów przy różnych prędkościach.

W czasie 3 sekund pokonuje się 100 metrów przy prędkości około 33 m/s., czyli około 120 km/godz. Jest to nieco poniżej maksymalnej prędkości, dopuszczalnej na autostradach.
W czasie 4 sekund pokonuje się 100 metrów przy prędkości 25 m/s., czyli 90 km/godz. Takie jest ograniczenie prędkości poza obszarami zabudowanymi.
W czasie 5 sekund samochód przejeżdża 100 metrów przy prędkości 20 m/s., czyli 72 km/godz.
6 sekund potrzeba na pokonanie 100 metrów przy prędkości około 17 m/s., czyli około 60 km/godz.
7 sekund wymaga pokonanie 100 metrów przy prędkości około 14,3 m/s., czyli nieco ponad 53 km/godz. Jest to prędkość minimalnie większa, niż dopuszczalna w terenie zabudowanym. Dojeżdżając do takiego terenu trzeba zacząć zmniejszanie prędkości dostatecznie wcześnie, co najmniej 300 – 400 metrów od miejsca, w którym zaczyna obowiązywać ograniczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Co zrobić w razie kolizji?

Aby nie absorbować uwagi spoglądaniem na przydrożne słupki i na zegarek trzeba pamiętać, że czas 1 sekundy upływa po wypowiedzeniu bez zbędnego pośpiechu liczebnika STO DWADZIEŚCIA JEDEN.

Jest jeszcze trzeci, dostatecznie dokładny sposób na dostosowanie się do obowiązującego ograniczenia prędkości, gdy nie ma ani obrotomierza, ani przydrożnych słupków. Wystarczy jechać wolniej, niż większość pozostałych samochodów!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA