REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oceniać zachowanie innych kierowców?

Jakubowski Ryszard
Na drodze ważne jest, aby umieć przewidywać powstanie ewentualnych zagrożeń, po czym odpowiednio reagować. Fot. Newspress
Na drodze ważne jest, aby umieć przewidywać powstanie ewentualnych zagrożeń, po czym odpowiednio reagować. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Na drodze ważne jest, aby umieć przewidywać powstanie ewentualnych zagrożeń, po czym odpowiednio reagować. Dobra wyobraźnia jest dla kierowcy podstawą.

Oto zestaw najczęściej spotykanych na drodze symptomów różnych niebezpieczeństw, generowanych przez nieodpowiedzialnych mistrzów kierownicy:

REKLAMA

• Kiedy z daleka widać, że na jezdni dzieje się coś, czego nie można jednoznacznie zdefiniować, jakiś podejrzany ruch, zgromadzenie kilku pojazdów itd. na wszelki wypadek należy zmniejszyć prędkość i zachować wzmożoną uwagę, aby w razie niebezpieczeństwa móc podjąć odpowiednie kroki: zatrzymać się, ominąć niespodziewaną przeszkodę itp.

Zobacz również: Jak reagować na "żarty" i zaczepki innych kierowców?

REKLAMA

• Poprzedzający pojazd porusza się „wężykiem”, bez potrzeby zjeżdża na sąsiedni pas ruchu albo na pobocze, zwalnia i przyspiesza w sposób wyglądający na niekontrolowany itp. Jego kierowca może zasypia, może jest nietrzeźwy, albo nie potrafi nim kierować. Należy trzymać się jak najdalej od takich pojazdów i być przygotowanym na ich niespodziewane manewry. Jeżeli nie jest to konieczne, nie wyprzedać ich, zaś podczas wyprzedzania zjechać jak najdalej na lewą stronę jezdni stale obserwując, co dzieje się z podejrzanym pojazdem. Jeżeli przyspieszy, natychmiast przerwać wyprzedzanie!

• Nadjeżdżający z naprzeciwka samochód zachowuje się dziwnie, np. wciska się między inne pojazdy, gwałtownie przyspiesza i hamuje, zajeżdża innym drogę, błyska drogowymi światłami. Kieruje nim zapewne ktoś, kto nie ma pojęcia o normalnej jeździe, albo ktoś, komu bardzo się spieszy. Na widok takiego pojazdu trzeba jak najszybciej zjechać na prawo, zwolnić i przygotować się do ucieczki na pobocze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Samochód jedzie wolno lewym pasem i sygnalizuje kierunkowskazem zamiar skrętu w prawo. Prawdopodobnie chce tylko zjechać na prawy pas i czeka na wolne miejsce, należy mu więc to ułatwić. Po zmniejszeniu prędkości można błysnąć światłami drogowymi, aby dać mu do zrozumienia, że może spokojnie wykonać swój manewr.

• Osobowy samochód dojeżdża do skrzyżowania i zaczyna oddalać się od krawężnika, niczego nie sygnalizując. W dziewięciu przypadkach na dziesięć jego kierowca zahamuje w ostatniej chwili, być może nawet włączy kierunkowskaz i skręci w prawo.

REKLAMA

• Widząc pojazd pędzący boczną, podporządkowaną drogą ku skrzyżowaniu, należy zmniejszyć prędkość, a nawet pozwolić mu na wymuszenie pierwszeństwa, jeżeli przed skrzyżowaniem nie będzie próbował hamować. Bezpieczna jazda polega na nieegzekwowaniu należnych przywilejów wtedy, kiedy może to być nawet w najmniejszym stopniu niebezpieczne!

• W Polsce obowiązuje niespotykany w innych cywilizowanych krajach zwyczaj, że na widok zapalającego się żółtego światła wszyscy, zamiast hamować, przyspieszają. Aby zachować się zgodnie z przepisami, należy już na 100 m przed skrzyżowaniem na którym dla naszego kierunku pali się od dłuższego czasu światło zielone, zwolnić i gdy zapali się światło żółte od razu położyć nogę na pedale hamulca, bez hamowania, po to aby zapalić światła „stop”. Potem na sekundę zwolnić pedał hamulca i dopiero wówczas rozpocząć zasadnicze hamowanie. Takie zachowanie zwiększa szansę uniknięcia kolizji z jadącym z tyłu samochodem, którego kierowca jest zwolennikiem jazdy przez skrzyżowania na żółtym świetle.

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na kierowców?

• Jeżeli na kładce dla pieszych nad jezdnią stoi grupka młodych, rozbawionych ludzi, istnieje niebezpieczeństwo, że szykują oni jakąś niespodziankę nadjeżdżającym pojazdom.

• Do wielu wypadków dochodzi na przejściach dla pieszych. Jeżeli inny pojazd próbuje nas wyprzedzić tuż przed przejściem dla pieszych, na którym znajdują się ludzie można próbować temu zapobiec. Pierwszą czynnością jest uruchomienie klaksonu, co zapewne zwróci uwagę pieszych na zbliżające się niebezpieczeństwo. Można włączyć lewy kierunkowskaz i wykonać samochodem taki ruch, który będzie sugerował zamiar natychmiastowego skrętu w lewo. Szalony kierowca zapewne w tym momencie również skorzysta z klaksonu, być może przyhamuje, a to już da szansę pieszym na ucieczkę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA