REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oceniać zachowanie innych kierowców?

Jakubowski Ryszard
Na drodze ważne jest, aby umieć przewidywać powstanie ewentualnych zagrożeń, po czym odpowiednio reagować. Fot. Newspress
Na drodze ważne jest, aby umieć przewidywać powstanie ewentualnych zagrożeń, po czym odpowiednio reagować. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Na drodze ważne jest, aby umieć przewidywać powstanie ewentualnych zagrożeń, po czym odpowiednio reagować. Dobra wyobraźnia jest dla kierowcy podstawą.

Oto zestaw najczęściej spotykanych na drodze symptomów różnych niebezpieczeństw, generowanych przez nieodpowiedzialnych mistrzów kierownicy:

REKLAMA

• Kiedy z daleka widać, że na jezdni dzieje się coś, czego nie można jednoznacznie zdefiniować, jakiś podejrzany ruch, zgromadzenie kilku pojazdów itd. na wszelki wypadek należy zmniejszyć prędkość i zachować wzmożoną uwagę, aby w razie niebezpieczeństwa móc podjąć odpowiednie kroki: zatrzymać się, ominąć niespodziewaną przeszkodę itp.

Zobacz również: Jak reagować na "żarty" i zaczepki innych kierowców?

REKLAMA

• Poprzedzający pojazd porusza się „wężykiem”, bez potrzeby zjeżdża na sąsiedni pas ruchu albo na pobocze, zwalnia i przyspiesza w sposób wyglądający na niekontrolowany itp. Jego kierowca może zasypia, może jest nietrzeźwy, albo nie potrafi nim kierować. Należy trzymać się jak najdalej od takich pojazdów i być przygotowanym na ich niespodziewane manewry. Jeżeli nie jest to konieczne, nie wyprzedać ich, zaś podczas wyprzedzania zjechać jak najdalej na lewą stronę jezdni stale obserwując, co dzieje się z podejrzanym pojazdem. Jeżeli przyspieszy, natychmiast przerwać wyprzedzanie!

• Nadjeżdżający z naprzeciwka samochód zachowuje się dziwnie, np. wciska się między inne pojazdy, gwałtownie przyspiesza i hamuje, zajeżdża innym drogę, błyska drogowymi światłami. Kieruje nim zapewne ktoś, kto nie ma pojęcia o normalnej jeździe, albo ktoś, komu bardzo się spieszy. Na widok takiego pojazdu trzeba jak najszybciej zjechać na prawo, zwolnić i przygotować się do ucieczki na pobocze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Samochód jedzie wolno lewym pasem i sygnalizuje kierunkowskazem zamiar skrętu w prawo. Prawdopodobnie chce tylko zjechać na prawy pas i czeka na wolne miejsce, należy mu więc to ułatwić. Po zmniejszeniu prędkości można błysnąć światłami drogowymi, aby dać mu do zrozumienia, że może spokojnie wykonać swój manewr.

• Osobowy samochód dojeżdża do skrzyżowania i zaczyna oddalać się od krawężnika, niczego nie sygnalizując. W dziewięciu przypadkach na dziesięć jego kierowca zahamuje w ostatniej chwili, być może nawet włączy kierunkowskaz i skręci w prawo.

REKLAMA

• Widząc pojazd pędzący boczną, podporządkowaną drogą ku skrzyżowaniu, należy zmniejszyć prędkość, a nawet pozwolić mu na wymuszenie pierwszeństwa, jeżeli przed skrzyżowaniem nie będzie próbował hamować. Bezpieczna jazda polega na nieegzekwowaniu należnych przywilejów wtedy, kiedy może to być nawet w najmniejszym stopniu niebezpieczne!

• W Polsce obowiązuje niespotykany w innych cywilizowanych krajach zwyczaj, że na widok zapalającego się żółtego światła wszyscy, zamiast hamować, przyspieszają. Aby zachować się zgodnie z przepisami, należy już na 100 m przed skrzyżowaniem na którym dla naszego kierunku pali się od dłuższego czasu światło zielone, zwolnić i gdy zapali się światło żółte od razu położyć nogę na pedale hamulca, bez hamowania, po to aby zapalić światła „stop”. Potem na sekundę zwolnić pedał hamulca i dopiero wówczas rozpocząć zasadnicze hamowanie. Takie zachowanie zwiększa szansę uniknięcia kolizji z jadącym z tyłu samochodem, którego kierowca jest zwolennikiem jazdy przez skrzyżowania na żółtym świetle.

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na kierowców?

• Jeżeli na kładce dla pieszych nad jezdnią stoi grupka młodych, rozbawionych ludzi, istnieje niebezpieczeństwo, że szykują oni jakąś niespodziankę nadjeżdżającym pojazdom.

• Do wielu wypadków dochodzi na przejściach dla pieszych. Jeżeli inny pojazd próbuje nas wyprzedzić tuż przed przejściem dla pieszych, na którym znajdują się ludzie można próbować temu zapobiec. Pierwszą czynnością jest uruchomienie klaksonu, co zapewne zwróci uwagę pieszych na zbliżające się niebezpieczeństwo. Można włączyć lewy kierunkowskaz i wykonać samochodem taki ruch, który będzie sugerował zamiar natychmiastowego skrętu w lewo. Szalony kierowca zapewne w tym momencie również skorzysta z klaksonu, być może przyhamuje, a to już da szansę pieszym na ucieczkę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA