| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Znaki drogowe > Zawracanie na lewoskręcie - sygnalizator S-3e

Zawracanie na lewoskręcie - sygnalizator S-3e

Sygnalizator kierunkowy S-3 nakazujący skręt w lewo zabrania kierowcom zawracania na skrzyżowaniu. Jak się okazuje mało osób zdaje sobie z tego sprawę.

Sygnalizacja świetlna została opracowana w celu poprawy bezpieczeństwa w miejscach, w których krzyżują się drogi o większym natężeniu ruchu. Jest ona pomocna zwłaszcza dla kierowców wykonujących na skrzyżowaniu manewr skrętu w lewo, który ze względu na ograniczoną widoczność wymaga większej cierpliwości i opanowania.

Sygnalizator kierunkowy S-3

Wprowadzenie idei tzw. ruchu bezkolizyjnego na skrzyżowaniach umożliwiły sygnalizatory kierunkowe, określające ruch  pojazdów na poszczególnych pasach jezdni za pomocą strzałek. W rezultacie jeśli na sygnalizatorze wyświetla się sygnał zezwalający na skręt w lewo (sygnalizator S-3e), to kierowca ma pewność, że może bezpiecznie skręcić na skrzyżowaniu bez ryzyka, że dojdzie do kolizji z innym pojazdem (chyba, że jego kierowca wjedzie na skrzyżowanie na czerwonym świetle).

Zobacz też: Zielona strzałka – jak się zachować

Zawracanie na lewoskręcie - mandat i punkty karne

Niestety duża część kierowców nie zdaje sobie sprawy, że tzw. lewoskręt nie pozwala na zawracanie na skrzyżowaniu. Jest to bowiem sygnał nakazujący wykonanie na skrzyżowaniu manewru skrętu w lewo (i tylko niego). Złamanie tego przepisu niesie ze sobą konsekwencje karne. Oprócz mandatu w wysokości 250 zł na konto kierowcy trafi także 5 pkt karnych. Na skrzyżowaniu można zawracać jeśli znajduje się na nim sygnalizator kierunkowy S-3f (skręt w lewo i zawracanie).

Znaki poziome - zawracanie

Warto przy tym zauważyć, że problem ten wygląda inaczej w przypadku skrzyżowania z ogólnym sygnalizatorem (S-1) oraz strzałką kierunkową P-8b namalowaną na jezdni. Jeśli znajduje się ona na skrajnym, lewym pasie to kierowca ma prawo aby zawrócić (chyba, że jest to zabronione znakiem pionowym B-23 zakazującym zawracania, bądź ruch jest kierowany sygnalizatorem kierunkowym S-3). Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku znaków uzupełniających F-10 i F11.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK