| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > W jaki sposób wyrazić zgodę na bycie dawcą organów?

W jaki sposób wyrazić zgodę na bycie dawcą organów?

Decyzja o przekazaniu swoich organów po śmierci może odmienić los drugiego człowieka. Nie wszyscy jednak wiedzą w jaki sposób można wyrazić zgodę na bycie dawcą organów. Aby nagłośnić ten temat, do akcji informacyjnej na ten temat przyłączył się prezydent RP Andrzej Duda.

W trakcie uroczystości prezydent odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi 16 osób zasłużonych w działalności na rzecz ochrony zdrowia oraz rozwoju transplantologii w Polsce.

Obecny na sympozjum minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnił, że resort wesprze działania poprawiające organizację systemu transplantologii. „Będziemy przygotowywać różnego rodzaju udogodnienia - takie, żeby transplantologia w Polsce rozwijała się równie burzliwie, albo nawet jeszcze lepiej niż przez ostatnie 50 lat” – mówił minister.

Zobacz też: Jak udzielić pierwszej pomocy w wypadku samochodowym?

Z kolei rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk przypominał o dokonaniach polskiej transplantologii i coraz większej liczbie wykonywanych przeszczepień. Dodał, że obecnie jednym z ważniejszych problemów transplantologii jest niedobór narządów do przeszczepu, a także skutki uboczne niektórych leków. "Liczymy, że kiedyś uda nam się pokonać barierę immunologiczną i będziemy mogli przeszczepiać narządy bez korzystania z tych leków" - mówił.

26 stycznia 1966 roku profesorowie Jan Nielubowicz oraz Tadeusz Orłowski w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie wykonali wraz z zespołem po raz pierwszy w Polsce przeszczepienie nerki pobranej od osoby zmarłej. Był to początek transplantologii narządów w Polsce.

W związku ze zbliżającą się rocznicą tego wydarzenia Warszawski Uniwersytet Medyczny zorganizował dwudniowe sympozjum "Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość transplantologii w Polsce", połączone z VIII Kursem Transplantologii Praktycznej, które odbędzie się w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »