| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Ucieczka po zarysowaniu zderzaka

Ucieczka po zarysowaniu zderzaka

Według doniesień ubezpieczycieli ucieczki po zarysowaniu komuś samochodu zdarzają się zaskakująco często. Co grozi kierowcy, który zarysował komuś zaparkowany pojazd i uciekł z miejsca zdarzenia?

Znaczna część kierowców doświadczyła uczucia jakie towarzyszy osobom, które po zakończonych zakupach wracają do zaparkowanego pod centrum handlowym samochodu i widzą na karoserii lub zderzaku ślady po zarysowaniu. To niby nic o ile sprawca zarysowania pozostawił do siebie kontakt. Gorzej, gdy sprawca parkingowej przycierki zbiegł.

Zobacz też: Kolizja na parkingu, a policja

Ucieczka po zarysowaniu samochodu - konsekwencje na policji

Z początku wielu poszkodowanym wydaje się, że są w takiej sytuacji bez szans na odszkodowanie i będą musieli pokryć wyrządzone przez kogoś szkody z własnej kieszeni. Jednak w dobie wszechobecnych kamer monitoringu uciekinierzy nie mogą spać spokojnie.

Jeżeli obszar na którym doszło do zdarzenia jest objęty monitoringiem wystarczy zgłosić sprawę policji, a ta wystąpi o udostępnienie nagrań. Jeżeli na filmie będzie widać zachowanie sprawcy, które jednoznacznie będzie wskazywało na chęć uniknięcia przez niego odpowiedzialności za spowodowanie szkody, wtedy policja szybko wezwie podejrzanego na przesłuchanie i najprawdopodobniej ukarze go mandatem.

Zobacz też: Wypadek lub stłuczka - badanie alkomatem

Ucieczka po zarysowaniu samochodu - konsekwencje u ubezpieczyciela

Jednak to nie koniec konsekwencji dla nieuczciwego sprawcy zarysowania. Ubezpieczyciel, co prawda pokryje naprawę szkody opiewającą zwykle na kilkaset złotych, ale w przypadku uciekinierów zazwyczaj zwróci się z regresem ubezpieczeniowym do ubezpieczonego i sprawcy kolizji. Prawo przewiduje możliwość ubiegania się o regres zakładom ubezpieczeń w określonych przypadkach. Warto pamiętać, że wysokość sumy, której zażąda od sprawcy uszkodzenia zakład ubezpieczeniowy może dochodzić do kilku tysięcy złotych.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK