| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Co zrobić jak dojdzie do wypadku?

Co zrobić jak dojdzie do wypadku?

Polska jest w czołówce rankingu ilości wypadków drogowych w Europie. Pomimo tego liczba kraks w naszym kraju z roku na rok spada. Jeżeli jednak jesteśmy uczestnikami lub świadkami takiego zdarzenia, to co w takiej sytuacji zrobić?

W 2012 roku liczba wypadków drogowych wynosiła 37 048, a kolizji 339 581. Dochodziło mniej więcej do 101 takich zdarzeń dziennie. W porównaniu do ubiegłych lat ilość ich stosunkowo się zmniejszyła. Z pośród czynników sprawczych wypadków na drogach, czyli: człowiek, droga i samochód, największym jest właśnie człowiek. Inne mają znacznie mniejszy wpływ. Największy wzrost wypadków odnotować można w sezonie letnim. Spowodowane jest to znacznym wzrostem wyjazdów wakacyjnych. Także w zimie w wyniku niesprzyjających warunków może być ich ilość zwiększona.

Zobacz też: Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków?

Co w takim razie zrobić jeżeli dojdzie do wypadku i jak nie złamać przy okazji prawa?

Każdy użytkownik ruchu drogowego powinien być przygotowany na ewentualną kraksę. Przede wszystkim nie wolno panikować. Należy jak najszybciej powiadomić Policję o zaistniałej kolizji. Jeśli mamy do czynienia z poważnym wypadkiem, w którym są ranni lub ofiary śmiertelne koniecznie trzeba podjąć czynności do wykonania pierwszej pomocy oraz wezwania pogotowia medycznego. Jeżeli taka pomoc nie będzie udzielona przez uczestników lub sprawców wypadku grozi to utratą 10 punktów karnych, a nawet pozbawieniem wolności do lat 3. Również karalne jest utrudnianie Policji ustalenia zajścia tego niefortunnego zdarzenia. Mimo, że nie jest to obowiązkowe dla kierowców nie związanych z przewozem osób, warto mieć w samochodzie apteczkę. W takich sytuacjach jest ona bardzo pomocna, a nie kosztuje wiele.

Zobacz też: Kiedy należy pozostać na miejscu wypadku?

Drobne stłuczki

Jeżeli mamy do czynienia z drobną stłuczką i w pojazdach nie ma osób rannych lub zabitych, powinno się sprowadzić samochód na pobocze, aby nie utrudniał ruchu drogowego.
Uczestnik wypadku ma prawo domagać się podania danych osobowych, danych osobowych właściciela pojazdu oraz dane ubezpieczyciela (OC) sprawcy.

Zobacz też: Usunięcie pojazdu po wypadku z drogi - nie blokuj przejazdu

Podsumowanie

Każdemu może się przytrafić nieoczekiwanie wypadek samochodowy. Dużo też zależy od nas samych, od naszego sposobu prowadzenia i umiejętności przewidywania różnych zdarzeń. Dlatego też trzeba być zawsze myślą na drodze, a nie nigdzie indziej. Na szczęście, dzięki różnego rodzaju kampaniom społecznym i rozwoju technologii ich ilość stale maleje.

Źródło: Korkowo.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK