| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Usunięcie pojazdu po wypadku z drogi - nie blokuj przejazdu

Usunięcie pojazdu po wypadku z drogi - nie blokuj przejazdu

Mało osób zdaje sobie sprawę, że kierowcy mają obowiązek usunięcia pojazdów z miejsca kolizji. Tylko w szczególnym przypadku nie mogą tego zrobić.

Widziałeś wypadek na drodze? Reaguj!

Wypadek samochodowy zawsze niesie za sobą negatywne konsekwencje nie tylko dla osób biorących w nim udział, ale także dla współuczestników ruchu na danym odcinku drogi. Trudno mieć pretensje do osób biorących w nim udział, że pod wpływem emocji i szoku zachowują się w sposób mało racjonalny. Warto jednak wiedzieć, że inni kierowcy, widząc wypadek czy kolizję na drodze są zobligowani do pomocy ofiarom. Niekoniecznie pomoc ta musi wiązać się zabiegami medycznymi, wystarczy, że dotyczyć będzie pomocy w usunięciu auta tarasującego przejazd na ulicy innym pojazdom.

Zobacz też: Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku - konsekwencje

Usuwania samochodu z miejsca wypadku

Nie zawsze jednak uczestnicy wypadku samochodowego są skorzy do przestawiania aut z miejsca zdarzenia. Bojąc się o późniejsze problemy policji związane z ustaleniem faktycznego sprawcy wypadku, pozostawiają auta tam gdzie się one zatrzymały.

Wypadek czy kolizja? Kiedy można dostać mandat za nieusunięcie pojazdu?

Mało osób zdaje sobie sprawę, że pozostawienie aut na miejscu zdarzenia drogowego może skutkować mandatem karnym w wysokości 150 zł. Policjant ma prawo zastosować taką karę w przypadku, gdy ma do czynienia z kolizją a nie z wypadkiem (gdy są osoby ranne lub zabite) z tytułu:

niedopełnienia obowiązków przez uczestników wypadku poprzez nieusunięcie pojazdu z miejsca wypadku, w którym nie było zabitego lub rannego”.

Pamiętajcie zatem, że jeśli w wyniku wypadku samochodowego (mówiąc potocznie) ucierpiały jedynie przedmioty materialne, natomiast nikt nie został ranny czy zabity, to koniecznie zepchnijcie auta na pobocze, udrożniając tym samym na nowo ruch na drodze.

Zobacz też: Stłuczka czy wypadek?

Fotografia z miejsca zdarzenia drogowego

Zanim pojazdy zostaną usunięte z drogi warto wykonać kilka zdjęć z miejsca zdarzenia lub nawet nagrać krótki film. Materiały te pomogą policjantom ustalić rzeczywisty przebieg wypadku i ustalić jego sprawcę.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK