| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Kiedy należy pozostać na miejscu wypadku?

Kiedy należy pozostać na miejscu wypadku?

Obowiązki uczestników wypadku będą zależały od tego, czy są w nim zabici lub ranni. W takiej sytuacji należy wezwać Policję i oczekiwać na miejscu. Stłuczka bez ofiar może się obyć bez interwencji Policji.

Obowiązki uczestników zdarzenia w ruchu drogowym będą mieli określone obowiązki. Nie zawsze jednak będzie trzeba wzywać Policję i pozostawać na miejscu do jej przyjazdu.

Zobacz serwis: Stłuczki i wypadki

Co do zasady rozgraniczenie to będzie zależne od tego, czy w wypadku są zabici i ranni. Jeżeli tak, to obowiązkiem uczestników wypadku będzie udzielenie niezbędnej pomocy ofiarom; wezwanie zespołu ratownictwa medycznego i Policji. Poza tym bezwzględnym obowiązkiem będzie pozostanie na miejscu wypadku. Co oczywiste zabronione jest również podejmowanie czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku.

Warto pamiętać o tych obowiązkach, jako że samowolne oddalenie się z miejsca zdarzenia może być potraktowane, jako oddalenie się z miejsca wypadku, co może powodować odpowiedzialność karną.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Niekiedy jednak sytuacja będzie wymagała oddalenia się z miejsca zdarzenia, zwłaszcza w sytuacji, gdy wymagać tego będzie powiadomienie pogotowania ratunkowego oraz Policji. Czy w takiej sytuacji może grozić nam odpowiedzialność karna?

Nie. Zgodnie z poglądem Sądu Najwyższego „o ucieczce z miejsca zdarzenia można mówić wtedy, gdy jej celem jest uniknięcie odpowiedzialności. Pojęcie to należy rozumieć jako samowolne oddalenie się sprawcy z miejsca zdarzenia drogowego w celu uniknięcia odpowiedzialności, uniemożliwienia lub utrudnienia ustalenia okoliczności zdarzenia oraz ewentualnie osoby sprawcy. Celem takiego zachowania musi być uniknięcie odpowiedzialności.” (orzeczenie SN o sygn. I Ca 45/2009).

Ze zbiegnięciem z miejsca wypadku mamy do czynienia tylko wtedy, gdy celem jest uniknięcie odpowiedzialności. Co do zasady mimo, że uczestnicy wypadku mają obowiązek pozostania na miejscu zdarzenia, w sytuacjach wyjątkowych mogą się więc oddalić czasowo.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »