| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Kolizja czy wypadek drogowy?

Kolizja czy wypadek drogowy?

Mówiąc o zdarzeniu drogowym często posługujemy się pojęciami kolizja lub wypadek drogowy. Kiedy mamy do czynienia z kolizją, a kiedy z wypadkiem?

O kolizji mówimy zwykle wówczas, kiedy jest uszkodzone mienie, czyli rozbite samochody, uszkodzony płot, słup itd. Mówimy o niej także wówczas, kiedy nie ma osób rannych, kiedy w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. W polskim kodeksie drogowym nie znajdziemy takiego pojęcia, jak kolizja drogowa. To policjanci mówią tak językiem potocznym, ponieważ łatwiej jest powiedzieć kolizja, niż np. wypadek, w którym nie ma ofiar.

Według ustawy „Prawo o ruchu drogowym” - wypadek drogowy, to zdarzenie w ruchu drogowym w wyniku, którego osoba poniosła śmierć lub doznała jakichkolwiek obrażeń ciała albo powstała szkoda w mieniu. Jeśli ktoś odniósł obrażenia ciała, które lekarz określił "na ponad siedem dni", dopiero wtedy mówimy o wypadku drogowym.

Zobacz również: Jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdów?

Kiedy wzięliśmy udział w kolizji, powinniśmy przede wszystkim zatrzymać pojazd i zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników zdarzenia. Powinno się w takiej sytuacji ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne. Kolejne czynności jakie powinniśmy wykonać, to ustalenie danych kierowcy pojazdu, który również brał udział w kolizji, czyli musimy poznać jego dane personalne, firmę, w której jest ubezpieczony i numer jego polisy.

Jeżeli kierowcy są w stanie ustalić między sobą przyczynę kolizji i kto jest jej winien, wystarczy sporządzić wspólne oświadczenie i wzywanie policji nie jest konieczne. Jeżeli jednak dochodzi do różnicy zdań między kierowcami, co do przyczyn wypadku, bądź istnieje podejrzenie, że np. jeden z kierowców jest nietrzeźwy, zawsze wzywajmy policję. Pomoże to uniknąć później rozczarowań na etapie wypłaty ewentualnego odszkodowania lub na drodze prawnej.

Zobacz również: Obowiązki uczestnika kolizji

Jeżeli natomiast braliśmy udział w wypadku, najpierw o ile jesteśmy w stanie, powinniśmy ocenić sytuację na miejscu zdarzenia oraz ocenić stan poszkodowanych. Jeżeli zachodzi taka konieczność, powinniśmy bezwzględnie udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy, a następnie wezwać pogotowie ratunkowe oraz policję. Zabezpieczmy także miejsce wypadku – pomoże to później policjantom ustalić przebieg wypadku oraz kto go spowodował. Ważne jest także ustalenie danych personalnych sprawcy wypadku. Jeżeli ten zbiegł z miejsca zdarzenia, a zapamiętany został numer rejestracyjny auta sprawcy, karę wymierzy mu wówczas sąd.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK