| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Kolizja czy wypadek drogowy?

Kolizja czy wypadek drogowy?

Mówiąc o zdarzeniu drogowym często posługujemy się pojęciami kolizja lub wypadek drogowy. Kiedy mamy do czynienia z kolizją, a kiedy z wypadkiem?

O kolizji mówimy zwykle wówczas, kiedy jest uszkodzone mienie, czyli rozbite samochody, uszkodzony płot, słup itd. Mówimy o niej także wówczas, kiedy nie ma osób rannych, kiedy w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. W polskim kodeksie drogowym nie znajdziemy takiego pojęcia, jak kolizja drogowa. To policjanci mówią tak językiem potocznym, ponieważ łatwiej jest powiedzieć kolizja, niż np. wypadek, w którym nie ma ofiar.

Według ustawy „Prawo o ruchu drogowym” - wypadek drogowy, to zdarzenie w ruchu drogowym w wyniku, którego osoba poniosła śmierć lub doznała jakichkolwiek obrażeń ciała albo powstała szkoda w mieniu. Jeśli ktoś odniósł obrażenia ciała, które lekarz określił "na ponad siedem dni", dopiero wtedy mówimy o wypadku drogowym.

Zobacz również: Jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdów?

Kiedy wzięliśmy udział w kolizji, powinniśmy przede wszystkim zatrzymać pojazd i zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników zdarzenia. Powinno się w takiej sytuacji ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne. Kolejne czynności jakie powinniśmy wykonać, to ustalenie danych kierowcy pojazdu, który również brał udział w kolizji, czyli musimy poznać jego dane personalne, firmę, w której jest ubezpieczony i numer jego polisy.

Jeżeli kierowcy są w stanie ustalić między sobą przyczynę kolizji i kto jest jej winien, wystarczy sporządzić wspólne oświadczenie i wzywanie policji nie jest konieczne. Jeżeli jednak dochodzi do różnicy zdań między kierowcami, co do przyczyn wypadku, bądź istnieje podejrzenie, że np. jeden z kierowców jest nietrzeźwy, zawsze wzywajmy policję. Pomoże to uniknąć później rozczarowań na etapie wypłaty ewentualnego odszkodowania lub na drodze prawnej.

Zobacz również: Obowiązki uczestnika kolizji

Jeżeli natomiast braliśmy udział w wypadku, najpierw o ile jesteśmy w stanie, powinniśmy ocenić sytuację na miejscu zdarzenia oraz ocenić stan poszkodowanych. Jeżeli zachodzi taka konieczność, powinniśmy bezwzględnie udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy, a następnie wezwać pogotowie ratunkowe oraz policję. Zabezpieczmy także miejsce wypadku – pomoże to później policjantom ustalić przebieg wypadku oraz kto go spowodował. Ważne jest także ustalenie danych personalnych sprawcy wypadku. Jeżeli ten zbiegł z miejsca zdarzenia, a zapamiętany został numer rejestracyjny auta sprawcy, karę wymierzy mu wówczas sąd.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agata Lackowska-Wandas

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »