| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Jak ratować ofiary wypadków?

Jak ratować ofiary wypadków?


Życie osób, poszkodowanych w wypadku drogowym zależy w dużym stopniu od tego, czy i w jaki sposób zostanie im udzielona pierwsza pomoc. Nie chodzi tu o resuscytację, ponieważ wymaga ona bardzo specjalistycznej wiedzy. Chodzi o zachowanie na miejscu wypadku.

Oto kilka podstawowych wskazówek, jak postępować z ofiarami wypadku, które nie wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Po rozpoznaniu sytuacji, zanim na miejsce wypadku dotrą służby ratownicze, trzeba podjąć niezbędne działania dla ratowania ofiar.

1. Jeżeli samochód płonie, należy podjąć próbę ugaszenia go. Gaśnice samochodowe są bardzo małe, dlatego ich używanie powinno być bardzo racjonalne. Podczas gaszenia zawsze stawać po przeciwnej stronie, niż ta, w którą kieruje się dym. Gaszenie zaczynać od źródła ognia. Zazwyczaj znajduje się ono w rejonie silnika. Trzeba przy tym pamiętać o wielu rzeczach. Starać się nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia, a więc pilnować aby płomienie nie ogarnęły rozlanego na drodze paliwa, a gdy to nastąpi, gasić to paliwo w pierwszej kolejności. Poświęcić maksymalny wysiłek temu, aby ogień nie dotarł do zbiornika paliwa.

Zobacz również: Co zrobić, gdy sprawca wypadku jest nieznany?

2. Jeżeli samochód płonie, za wszelką cenę wyciągnąć z niego pasażerów i kierowcę. Zakleszczone drzwi otwierać przy pomocy łyżek do opon lub innych przedmiotów, które mogą posłużyć za dźwignię o długim ramieniu. Miejscem, w które należy wsunąć koniec dźwigni, znajduje się dokładnie tam, gdzie zamek drzwi, a więc przy klamce. Chodzi o to, aby ten zamek zniszczyć, co ułatwi wyrwanie zakleszczonych drzwi.

3. Jeżeli drzwi się nie uda otworzyć po kilku próbach, a samochód płonie, należy wybić jego największą szybę, znajdującą się koło osoby poszkodowanej. Nie ma znaczenia, czy odłamki szkła ją pokaleczą! Następnie wydobyć tę osobę przez powstały otwór. Jeżeli jest przytomna, pomóc jej w tym. Przeciąć pasy bezpieczeństwa – z ich odpięciem może być problem!

4. Wydobywanie z samochodu osób nieprzytomnych, u których można podejrzewać uszkodzenie kręgosłupa, jest niesłychanie trudne. Ratownicy znają specjalny chwyt unieruchamiający kręgosłup szyjny i głowę. Warto go poznać podczas bezpłatnych kursów, organizowanych przez instytucje, powołane do niesienia pomocy w nagłych wypadkach. Nie należy wydobywać z rozbitego samochodu osób nieprzytomnych, jeżeli nie ma zagrożenia dla ich życia i nie wymagają one przeprowadzenia reanimacji.

Zobacz również: Jakie są prawa ofiar wypadków samochodowych

5. Poszkodowanych nie wymagających pierwszej pomocy położyć lub posadzić dostatecznie daleko od miejsca wypadku, aby w razie wybuchu zbiornika paliwa nie groziło im niebezpieczeństwo. Nie przenosić ich, trzymając pod pachami i za nogi! Zabezpieczyć przed utratą ciepła, nawet gdy temperatura powietrza jest dość wysoka. Pod żadnym pozorem nie zostawiać na mokrej i zimnej jezdni.

6. Podczas udzielania pomocy, należy stosować się do starej zasady, obowiązującej lekarzy: „Po pierwsze – nie szkodzić” Nie wiedząc, w jaki sposób wykonać jakąś czynność przy poszkodowanym, nie wykonywać jej! Pamiętać jedynie, że ratowanie życia ofiary jest najważniejsze. Gdy nic jej nie zagraża, nie podejmować żadnych czynności.

Zobacz również: Jak odzyskać prawo jazdy?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK