REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zachować spokój po kolizji?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Kolizja to stres i wielkie nerwy. A kluczem do poprawnego zachowania w takiej sytuacji spokój. Oto kilka porad, jak opanować stres po stłuczce.

Negatywne, silne emocje

REKLAMA

Przede wszystkim należy starać się opanować swoje negatywne i do tego silne emocje, które na pewno pojawią się po stłuczce. Stres to uczucie, które pierwotnie miało mobilizować człowieka do sprawnej oceny sytuacji i natychmiastowego działania, którego celem jest uratowanie życia. W dzisiejszych czasach, gdy nie musimy już polować na zwierzynę ani uciekać przed zagrożeniem, stres jest uczuciem negatywnym. Jeśli jest zbyt silny, wręcz odwrotnie do swojego pierwotnego przeznaczenia, potrafi sparaliżować i zdezorientować , efektem czego będzie chaotyczne zachowanie na miejscu zdarzenia. Musimy być świadomi jego istnienia i tego, czego możemy oczekiwać od własnego organizmu. Silne emocje można opanować, jeśli znamy ich wpływ na nasze zachowanie i potrafimy je zidentyfikować. Jeśli czujemy, że stres jest zbyt silny i i paraliżuje nasze zachowanie i nie jesteśmy w stanie działać racjonalnie, szybkim sposobem na opanowanie jest wzięcie trzech, bardzo głębokich i długich oddechów, a następnie policzenie do dziesięciu. W tym czasie nasze ciało powinno się uspokoić, a emocje spłycić.

Zobacz także: Dochodzenie odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Kontrola sytuacji

Gdy już uda nam się uspokoić, postarajmy się kontrolować sytuację. To również zapewni nam psychiczny komfort. Zapytajmy wszystkie osoby biorące udział w kolizji, czy czują się dobrze, czy nie są ranne. Nie próbujmy od razu ustalać sprawcy, jeśli nie jest to oczywiste. Jeśli dobrze wiemy, że to z naszej winy doszło do stłuczki, najlepiej od razu się przyznać i przeprosić, aby nie narażać się na dodatkowy stres spowodowany zdenerwowaniem innego kierowcy, który może na nas krzyczeć i również zachowywać się irracjonalnie pod wpływem silnych emocji. Starajmy się kontrolować sytuację na tyle, na ile pozwalają nam okoliczności i własne samopoczucie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miejsce zdarzenia i formalności

Nigdy nie należy oddalać się z miejsca zdarzenia, a tym bardziej uciekać. Jeśli jesteśmy zdenerwowani, różne pomysły mogą nam przychodzić do głowy. Pamiętajmy, aby nie pozwolić emocjom opanować rozumu. Powinniśmy zabezpieczyć miejsce, w którym doszło do kolizji w taki sposób, aby nie tamować ruchu innych samochodów i w razie konieczności czekać na odpowiednie służby ratunkowe lub Policję. Jeśli ich nie wzywaliśmy, musimy być na tyle opanowani, aby być w stanie dopełnić wszystkich formalności, czyli napisać oświadczenie i wezwać pomoc drogową, o ile nasz samochód jest unieruchomiony.

Zobacz także: Kolizja z winy nieubezpieczonego sprawcy?

Jeśli jeździmy samochodem, stłuczka może przydarzyć się właściwie w każdej chwili. Nie musi wynikać z naszej winy, może być nieuniknionym następstwem cudzego błędu. Jeśli kolizja zdarza nam się pierwszy raz w życiu, możemy być zaszokowani czy zaskoczeni, a spokój jest ostatnią rzeczą, o której chcemy myśleć. Jeśli jednak go zachowamy, będziemy w stanie pomóc poszkodowanym osobom, zareagować prawidłowo i dopełnić wszystkich, niezbędnych formalności. Prawdopodobnie łatwiej jest powiedzieć, niż zrobić, ale jeśli nauczymy się panować nad sobą, stresująca sytuacja będzie dla nas łatwiejsza do przejścia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA