| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Prędkość i fotoradary > Fotoradary – dla bezpieczeństwa, czy dla zysku? Aktualne przepisy

Fotoradary – dla bezpieczeństwa, czy dla zysku? Aktualne przepisy

Fotoradary uszczuplające portfele kierowców i przekazujące je do kasy gmin zostały objęte zmianami określonymi w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzeniach z czerwca 2011 roku. Czego teraz powinniśmy się spodziewać mijając fotoradar?

Ustawa przewiduje też miejsca, w których ustawienie fotoradaru jest szczególnie uzasadnione. Są to: drogi kręte, a także przebudowywane, w remoncie, tunele, mosty, obszar zabudowany, odcinki dróg pomiędzy węzłami na drogach ekspresowych lub autostradach.

Zobacz też: Metoda na liścia sposobem na fotoradar?

Fotoradar w żółtym kolorze

Wygląd obudowy fotoradaru określony jest w rozporządzeniu o szczegółowych warunkach technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczenia na drogach. Jeżeli jest to fotoradar na konstrukcji wsporczej, czyli popularna „dziupla dla ptaków”, to odblaskowy kolor żółty powinien być użyty na samej obudowie fotoradaru. Kiedy jest to konstrukcja wieżowa, cała wieża powinna być żółta. Jeżeli radar znajduje się w miejscu, gdzie istnieje ryzyko zderzenia np. na zewnętrznym łuku zakrętu, powinien być zabezpieczony dodatkowo barierką energochłonną.

Fotoradar mierzy prędkość chwilową czy średnią?

Sposób mierzenia prędkości przez fotoradar będzie wyszczególniony pod znakami poprzedzającymi fotoradary. Będą to różne warianty dobrze znanego nam niebieskiego znaku z napisem „fotoradar” i grafiką urządzenia. Znaki obecnie muszą być umieszczone 100-200 m przed masztem na drogach o dopuszczalnych prędkościach do 60km/h, 200-500 m na drogach, po których możemy się poruszać powyżej 60 km/h. Natomiast na autostradach i drogach ekspresowych znak będzie ustawiony od 500-700 m od fotoradaru. Przy fotoradarach mierzących prędkość chwilową będzie to znak z napisem „kontrola prędkości” oraz „fotoradar” i grafiką urządzenia.

Jeżeli na drodze odbywa się kontrola prędkości średniej zostaniemy o tym poinformowani tabliczką umieszczoną pod znakiem. Na tabliczce będzie widniał napis: "Kontrola średniej prędkości na odcinku ...", gdzie będzie określony dystans na jakim dokonuje się pomiaru z dokładnością do 100m (przy odcinkach dłuższych niż jeden kilometr zapis będzie w postaci dziesiętnej, co 0,1km).

Zobacz też: Czy muszę jeździć w kasku na skuterze i jak zachować się na drodze?

Fotoradar u straży miejskiej nie tylko na stojaku

Także miejsca, w których zatrzymuje się straż miejska (gminna) w celu kontroli, muszą być oznakowane. Miejsca te są konsultowane z miejscową policją. Na kontrolowanych odcinkach również znajdziemy znak D-51 „automatyczna kontrola prędkości” z napisem „fotoradar”, ale tabliczka będzie zawierała zdanie: „Na odcinku...” wraz z podanym dystansem z dokładnością do 100m (lub 0,1km powyżej 1. kilometra). Ale uważajmy, urządzenie, którego używa straż miejska, to nie zawsze musi być fotoradar ustawiony na stojaku. Może to być również zaparkowany na poboczu samochód wyposażony w fotoradar. Straż miejska nie ma prawa używać takiego radaru podczas jazdy.

Czy mogę jechać10km/h szybciej?

Ustawodawca określił tolerancję wynoszącą 10 km/h, dzięki której unikniemy mandatu. Uważajmy jednak, bo tolerancja ta dotyczy tylko fotoradarów. Jeżeli nasza prędkość zostanie zmierzona za pomocą radarów obsługiwanych przez policjantów lub inne uprawnione służby, zostaniemy ukarani zgodnie z taryfikatorem. Za przekroczenie prędkości do 10 km/h grozi nam pięćdziesięciozłotowy mandat.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Fotoradary uszczuplające portfele kierowców i przekazujące je do kasy gmin zostały objęte zmianami określonymi w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzeniach z czerwca 2011 roku. Fot. Fotolia
Fotoradary uszczuplające portfele kierowców i przekazujące je do kasy gmin zostały objęte zmianami określonymi w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzeniach z czerwca 2011 roku. Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK