| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Prędkość i fotoradary > Czy uzywanie antyradaru jest legalne?

Czy uzywanie antyradaru jest legalne?

Jedna z metod stosowanych przez kierowców na uniknięcie kar za przekroczenie dozwolonej prędkości jest montowanie w samochodzie urządzenia służącego do wykrywania radarów.

Antyradar, tak nazywany jest popularnie przyrząd służący do wykrywania stosowanych na drogach radarów, za pomocą dźwiękowych sygnałów ostrzega kierowcę o wykryciu w pobliżu fali o częstotliwości stosowanej w popularnych miernikach prędkości stosowanych przez funkcjonariuszy Policji.

Niestety zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym zabrania się wyposażania pojazdu w urządzenie informujące o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego używanego przez organy kontroli ruchu drogowego lub działanie to zakłócające albo przewożenia w pojeździe takiego urządzenia w stanie wskazującym na gotowość jego użycia. Za złamanie zakazu przewidziana jest kara grzywny do 3000 zł lub nagany oraz trzy punkty karne. Konsekwencje używania takiego sprzętu za granicą mogą być zdecydowanie bardziej poważne. Jako przykład można podać chociażby Francję, w której przewidziana jest możliwość konfiskaty pojazdu, a w niektórych krajach sankcją jest kara więzienia.

119,00 złKodeks Drogowy Komentarz z orzecznictwem NSA, SN i TK (część 1 i 2)

Zobacz również: Pijany rowerzysta odpowiada jak kierowca

Dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, aby nie stosować tego rodzaju urządzenia jest jego znikoma skuteczność. O ile wykrywalność radarów stacjonarnych jest dość wysoka ponieważ wysyłają one wiązkę promieniowania przez cały czas, tak problem powstaje w przypadku używania przez Policję popularnej „suszarki”. Z racji tej iż wiązka promieniowania wysyłana jest tylko i wyłącznie w momencie wykonywania przez funkcjonariusza pomiaru prędkości, często może być już za późno na odpowiednią reakcje kierowcy, gdyż może on być już namierzany przez radar.

Zobacz również: Poruszanie się na rondzie

Ostatnim argumentem działającym na niekorzyść tym popularnym urządzeniem jest to, iż antyradary wysyłają kierowcy wiele fałszywych ostrzeżeń, co jest spowodowane tym, iż na takiej samej częstotliwości jak radary funkcjonują również inne urządzenia takie jak czujniki ruchu w domowych alarmach czy piloty do napędów otwierających bramy.

avatar

2013-02-28 10:09 Zgłoś

pożyteczna zabawka tylko te co sie nadaja i wykrywaja w odpowiedniej chwili to juz nie pare stowek a ze 2 lub 3 tys kosztuja wiec nie każdego na to stac a kupic za grosze i maja mnie zatrzymać podczas uzytkowania tego to dziekuje bardzo. wystarczy samo CB i pytac o fotoradary po drodze :)

avatar

2010-12-22 17:32 Zgłoś

Może boją się przyznać?

avatar

2010-12-21 09:19 Zgłoś

no nie wiem, wśród moich znajomych nikt nie antyradaru, wątpię też czy ktoś z nich by się zdecydował na kupno czegoś takiego

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »