| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Postój i parkowanie > Jaka jest odpowiedzialność właściciela parkingu?

Jaka jest odpowiedzialność właściciela parkingu?

Pozostawienie samochodu na płatnym parkingu nie zawsze oznacza, że ktoś będzie go pilnował. Czym zatem różni się parking płatny strzeżony od parkingu płatnego niestrzeżonego?

Prowadzący parkingi niestrzeżone, czyli dozorowane nie ponoszą odpowiedzialności za pozostawione na nich samochody, nawet jeśli pobierają opłatę. Opłata ta jest po prostu zapłatą za miejsce parkingowe.

Zobacz również: Kiedy samochód może zostać odholowany?

W momencie pozostawienia samochodu na parkingu niestrzeżonym i uiszczeniu opłaty zostaje zawarta umowa najmu, która nie zobowiązuje właściciela parkingu do pilnowania auta.

Parking oznaczony jest jako niestrzeżony to po prostu wynajem miejsc postojowych. W przypadku uszkodzenia lub kradzieży auta właściciel parkingu nie ponosi za niego odpowiedzialności.

Parking strzeżony powinien być m.in. ogrodzony, mieć bramę ze szlabanem, kolczatki, budkę strażniczą, przy przyjmowaniu samochodu powinien być wydawany numerek i przypisywane konkretne miejsce postojowe, a osoby wyprowadzające auto powinny być legitymowane. Jeśli parking spełnia te warunki, a nie ma tablicy informującej o tym, że jest to parking strzeżony to zgodnie z prawem możemy go za taki uznać.

Zobacz również: Kto może korzystać z miejsca dla niepełnosprawnych?

W momencie wjazdu na parking strzeżony, uiszczeniu opłaty i otrzymaniu kwitu za parkowanie z wpisanym numerem rejestracyjnym samochodu zawarta zostaje umowa przechowania, w wyniku czego przechowawca (prowadzący parking) bierze odpowiedzialność za przechowywany towar (samochód).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK