| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Zmiana pasa ruchu, kto ma pierwszeństwo?

Zmiana pasa ruchu, kto ma pierwszeństwo?

Poruszając się po drogach publicznych, często zdarza się że kierowcy nie wiedzą jak zachować się w określonych sytuacjach podczas manewru zmiany pasa. Sam manewr na drodze jednopasmowej nie należy do najtrudniejszych czynności, ale gdy na jezdni pojawią się trzy pasy to zdarza się że kierowcy jadą „na czuja”, ponieważ nie mają pojęcia kto z której strony może wjechać jako pierwszy, a kto kogo powinien przepuścić. Jest to poważny problem, a świadczy głownie o tym fakt braku znajomości przepisów ruchu drogowego.

Kodeks drogowy w Art. 22 jasno reguluje kwestię pierwszeństwa zmiany pasa ruchu. Przepis ten stanowi, że w przypadku gdy kierowca chce zmienić pas, na którym znajduje się inny samochód to obowiązany jest ustąpić mu pierwszeństwa, i poczekać na najbliższą możliwość zmiany pasa. Oczywiście przy tym manewrze niezbędnym jest sygnalizacja o swoich zamiarach kierunkowskazem.

Kto pojedzie pierwszy na drodze trzy pasmowej?

Sprawa komplikuje się gdy na jezdni pojawiają się 3 pasy w jednym kierunku i na skrajnych pasach jadą kierowcy, którzy jednocześnie chcą wjechać na pas środkowy. Wcześniej wspomniany Art. 22. reguluje również i tą kwestię, ponieważ w takiej sytuacji następuje zasada pierwszeństwa z prawej strony. Kierowca jadący lewym skrajnym pasem powinien ustąpić pierwszeństwa zmiany pasa ruchu kierowcy jadącego prawym skrajnym pasem.

Oczywiście przy wykonywaniu takiego manewru należy zachować szczególną ostrożność i mieć „oczy dookoła głowy”. Należy pamiętać, że obszar widziany przez boczne lusterka jest ograniczony i samochód jadący prawym skrajnym pasem może zostać przez nas nie dostrzeżony. W przypadku zmiany pasa warto jest się obejrzeć przez ramie, w celu upewnienia, się że droga jest pusta i manewr nie spowoduje zagrożenia dla innych uczestników drogi.

Droga zwężająca się, bez oznakowania i rozdzielenia pasów. Co wtedy?

Podobnie sprawa wygląda w przypadku drogi zwężającej się, nie rozdzielonej pasami ruchu i nie oznaczonej znakami informującymi, z której strony pas się kończy. W takim przypadku działa również zasada prawej strony i pierwszeństwo przejazdu ma zawsze samochód jadący z prawej strony. Zaznaczyć należy jednak, że kierowca jadący prawym pasem, nie ma prawa wyprzedzać samochodów jadących lewym pasem, chyba że pojazd poprzedzający zatrzymał się sygnalizując manewr skrętu w lewo. Jest to sytuacja, w której wyminięcie pojazdu z prawej strony jest dozwolone.

Przepisy w teorii  mogą w sposób znaczny różnić się od praktyki i zostać drastycznie zweryfikowane w czasie poruszania się w ruchu drogowym. Z tego względu każdy manewr zmiany pasa, należy wykonać z zachowaniem szczególnej ostrożności i z zasadą ograniczonego zaufania. Nie zawsze kierujący poruszający się po tej samej drodze może mieć świadomość o pierwszeństwie przejazdu lub jego braku.

Kierujący pojazdem przed zmianą pasa powinien zawsze rozejrzeć i upewnić o możliwości wykonania tego manewru, ponieważ okazać się może że kierowca jadący obok, może nas nie dostrzec lub celowo nie chce przepuścić z powodu błędnej interpretacji przepisów. Każdorazowy manewr zmiany pasa powinno wykonać się w miarę możliwości płynnie i spokojnie, bez gwałtownych ruchów kierownicą i z zachowaniem odległości od pojazdów.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiana pasa ruchu, kto ma pierwszeństwo?/ fot. Fotolia
Zmiana pasa ruchu, kto ma pierwszeństwo?/ fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK