| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Kolizja z wyprzedzającym samochodem podczas skrętu w lewo

Kolizja z wyprzedzającym samochodem podczas skrętu w lewo

Jeżeli podczas skrętu w lewo (z włączonym kierunkowskazem) zderzymy się z wyprzedzającym nas z lewej strony pojazdem, możemy dostać mandat.

Kierowca skręca w lewo, a inny go wyprzedza

Większość doświadczonych kierowców niejednokrotnie było świadkiem sytuacji, w której sygnalizujący zamiar skrętu w lewo pojazd znienienacka jest wyprzedzany z lewej strony przez inny pędzący samochód lub motocykl.

W przypadku, gdy nie spodziewający się nadjeżdżającego z tyłu pojazdu kierowca skręcający w lewo, wyjedzie na tyle daleko poza swój pas, że dojdzie do kolizji, może zostać ukarany mandatem.

Zobacz też: Kto ma pierwszeństwo, gdy jezdnia się zwęża?

Podczas skrętu w lewo należy zachować szczególną ostrożność

Z pozoru sprawa wydaje się prosta. Kierowca, który wyprzedza z lewej strony pojazd, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo, łamie przepisy i popełnia wykroczenie. I pewnie większość zmotoryzowanych to właśnie wyprzedzającego w takiej sytuacji kierowcę obarczyłoby winą za spowodowanie ewentualnej kolizji.

Ale wg opinii Sądu Rejonowego w Toruniu, który badał sprawę takiego przypadku, kwestia niewinności kierowcy skręcającego w lewo nie jest jednoznaczna. Sąd w uzasadnieniu wsparł się m.in. uchwałą Sądu Najwyższego z 28 lutego 1975 roku (sygn. akt: V KZP 2/74) i w jego opinii samo sygnalizowanie zamiaru skrętu w lewo nie zwalnia kierowcy z odpowiedzialności za bezpieczne przeprowadzenie manewru skrętu w lewo. Konkretnie, w opinii sądu osoba skręcająca w lewo jest zobowiązana do zachowania szczególnej ostrożności i obserwacji sytuacji w ruchu drogowym także za samochodem. Kierowca, zanim przystąpi do skrętu w lewo powinien mieć pewność, że manewr ten może wykonać bezpiecznie. Sąd Rejonowy w Toruniu przytoczył również komentarz do ustawy prawo o ruchu drogowym, w którym jest napisane, że „szczególna ostrożność (do której są zobowiązani uczestnicy ruchu drogowego) jest to ostrożność polegająca na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie”.

Tym samym w razie kolizji w opisanym we wstępie przypadku, kierowca skręcający w lewo będzie uznany za współwinnego kolizji, mimo odpowiedniego zasygnalizowania zamiaru skrętu w lewo.

Źródło: gazetaprawna.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK