REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo o ruchu drogowym - zmiany 2020 r. Co oznaczają?

Prawo o ruchu drogowym - zmiany 2020 r. Co oznaczają?
Prawo o ruchu drogowym - zmiany 2020 r. Co oznaczają?
Ministerstwo Infrastruktury

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy dotyczą pierwszeństwa pieszych, limitów prędkości i kar za przekroczenia prędkości. Mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

Ministerstwo Infrastruktury szykuje się do jednej z największych zmian przepisów dla kierowców w ostatnich latach. Nowelizacja obejmie trzy zasadnicze kwestie, z których pierwsza dotyczyć będzie pierwszeństwa pieszych. Do tej pory prawo gwarantowało nadrzędność nad pojazdami wszystkim tym osobom, które już znalazły się na pasach. Nowe zapisy mają sprawić, że pierwszeństwo zyskają także piesi, którzy dopiero wchodzą na przejście - jednocześnie nowelizacja zobowiąże ich do zachowania szczególnej ostrożności podczas przekraczania drogi.

REKLAMA

Ważne zmiany dotyczą też ograniczeń prędkości!

REKLAMA

Druga ze zmian proponowanych przez nowe Prawo o ruchu drogowym 2020 r. odnosi się do przekroczenia prędkości poza terenem zabudowany. Obecnie złamanie przepisów jest obwarowane przede wszystkim mandatem - ten może wynosić do 500 złotych i oznacza dopisanie do konta kierowcy nawet 10 punktów karnych. Po wejściu w życie nowych przepisów funkcjonariusze otrzymają nowe narzędzia. Prowadzący, który podczas jazdy poza terenem zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h, identycznie jak w mieście straci prawo jazdy.

Trzecia ze zmian dotyczy ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym. Ministerstwo Infrastruktury na mocy nowelizacji Prawa o ruchu drogowym chce, aby limit był zrównany. A to oznacza zniesienie ograniczenia do 60 km/h, które obowiązuje w godzinach nocnych - tj. między 23:00 a 5:00. Z czego wynika ta zmiana? Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie, "z analiz badawczych wynika, że różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie dla długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych. (...) Obecnie Polska jest jedynym krajem w UE, który nadal dopuszcza jazdę z prędkością 60 km/h w obszarze zabudowanym."

Co nowe przepisy oznaczają dla kierowców?

REKLAMA

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym zaproponowana przez Ministerstwo Infrastruktury oznacza dla kierowców w Polsce przede wszystkim całkowitą zmianę nawyków drogowych. O ile dotyczą one prędkości - należy je ocenić na plus. Szczególne wątpliwości budzą zagadnienia związane z pierwszeństwem dla pieszych. Uprawnienie dla osób wchodzących dopiero na pasy sprawia, że prowadzący będą zobowiązani do zachowania większej uwagi przed przejściami, a sami piesi będą mogli sprawniej przechodzić przez jezdnię. Z drugiej strony zmiana ta rodzi pewne obawy. Bo choć przepisy nie mają takiej intencji, nieco zwalniają osoby wkraczające na jezdnię z obowiązku myślenia i przewidywania.

Brak przewidywania i analizy po obydwu stronach - kierowców i pieszych - sprawia, że prawa fizyki mogą się okazać nieubłagane. W końcu w miastach pojawiają się nie tylko małe auta, ale też wypełnione ładunkiem ciężarówki czy autobusy - których droga hamowania jest odpowiednio dłuższa. Co więcej, zastrzeżenia można mieć do stanu polskiej infrastruktury. Przejścia dla pieszych nie zawsze są ustawiane w miejscach dobrze widocznych dla prowadzących, a dobra widoczność to podstawa wczesnego podjęcia reakcji i zatrzymania się przed szlakiem dla pieszych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe przepisy o pierwszeństwie pieszych - kiedy?

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym ma wejść w życie 1 lipca 2020 roku. Czy ta data jest stuprocentowo pewna? Nie do końca. Bo choć projekt już jest, 31 stycznia 2020 roku został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. A termin ich zakończenia jest bliżej nieokreślony. To po pierwsze. Po drugie ustalenie ostatecznego kształtu zmian przepisów prawa to dopiero pierwszy krok. Drugim jest zatwierdzenie przepisów przez Sejm, Senat i Prezydenta. Od podpisu głowy państwa do wejścia nowych zapisów prawnych w życie konieczne jest jeszcze odczekanie okresu vacatio legis. A to może przesunąć termin obowiązywania przepisów dopiero na przyszły rok.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

    Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

    Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

    Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

    Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

    Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    REKLAMA

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    REKLAMA

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    REKLAMA