REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tramwaj na rondzie - kiedy ma pierwszeństwo?

Rondo jako skrzyżowanie równorzędne, oznakowane tylko znakiem C-12 „ruch okrężny”.
Rondo jako skrzyżowanie równorzędne, oznakowane tylko znakiem C-12 „ruch okrężny”.
Bogumił LEśniewski

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy bardzo często uważają, że tramwaj ma zawsze pierwszeństwo na rondzie. Ustępując mu miejsca blokują ruch na skrzyżowaniu. Zobacz w jakich przypadkach tramwaj ma obowiązek przepuścić auto osobowe.

Doświadczenie nie poparte wiedzą

Nawet doświadczeni kierowcy mają czasem problemy z określeniem pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu okrężnym, popularnie zwanym rondem. Największe wątpliwości dotyczą tramwaju oraz jego praw. Wiele osób, w obawie przed spowodowaniem kolizji drogowej czy wypadku, woli ustąpić mu przejazdu. Baczna obserwacja ronda Starzyńskiego w Warszawie odkrywa ogromne braki wiedzy o zmotoryzowanych.

REKLAMA

Zobacz też: Jak poruszać się po rondzie - poradnik

Tramwaj nie zawsze ma pierwszeństwo

Większość kierowców przeinacza zapisy Prawa o ruchu drogowym, nadając tramwajowi bezwzględne pierwszeństwo przejazdu przed innym uczestnikami ruchu drogowego. W rzeczywistości tramwaj wjeżdżając na rondo bez sygnalizacji świetlnej ma zawsze pierwszeństwo o ile przed wjazdem na rondo nie ma on znaku A-7 „ustąp pierwszeństwa”. Symbol ten nakazuje motorniczemu, który wjeżdża pojazdem szynowym na rondo, przepuścić pojazdy poruszające się po skrzyżowaniu. Co ciekawe, kierowy w 99% przepuszczają tramwaj zatrzymując się przed torami, blokując tym samym ruch na rondzie.

Zobacz też: Kiedy można holować samochód?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezwzględne pierwszeństwo tramwaju

Inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy tramwaj chce opuścić rondo (znajduje się na jego wysepce). Jeśli na wyspie nie ma sygnalizatorów świetlnych ani znaku A-7 to tramwaj ma bezwzględne pierwszeństwo przed autami poruszającymi się po rondzie. Jeśli zatem kierowca objeżdża rondo i przecina tory tramwajowe musi się upewnić, że może na nie wjechać, nie powodując kolizji. Jeśli przed rondem jest tylko znak C-12 (ruch okrężny) to również i w takim przypadku tramwaj ma bezwzględne pierwszeństwo przed innymi pojazdami.

Znak C-12 jeśli występuje bez znaku A-7 ("ustąp pierwszeństwa") oznacza, że tramwaj ma bezwzględne pierwszeństwo przed samochodami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA