| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Mandat za zawracanie w niedozwolonym miejscu

Mandat za zawracanie w niedozwolonym miejscu

Wielu kierowców bagatelizuje znak zakazu zawracania i zawraca w miejscach niedozwolonych. Tymczasem takie przewinienie może słono kosztować.

Mimo że znaki zakaz skrętu w lewo oraz zakaz zawracania są jednymi z najczęściej spotykanych znaków ustawianych przy ulicach polskich miast, wielu kierowców ma kłopot z zapamiętaniem zasady - czy w przypadku występowania znaku zakaz zawracania można skręcać w lewo, czy może w przypadku znaku zakaz skrętu w lewo można zawracać?

Zobacz też: Strzeżony przejazd kolejowy - za co grozi mandat?

Kiedy można zawracać, a kiedy skręcać w lewo?

Przepisy ruchu drogowego nie pozostawiają wątpliwości. Jeżeli przed skrzyżowaniem jest ustawiony znak B-21 - zakaz skrętu w lewo zabrania on zarówno zawracania, jak i skręcania w lewo. Przy czym warto pamiętać, że jego siła oddziaływania ogranicza się jedynie do skrzyżowania. Po minięciu krzyżówki przestaje obowiązywać.

Z kolei znak B-23, czyli zakaz zawracania odnosi się jedynie do zakazu zawracania i nie zakazuje skręcania w lewo. Siła oddziaływania znaku jest większa niż zakazu skrętu w lewo, ponieważ B-23 zakazuje zawracania na odcinku od punktu, w którym jest ustawiony do następnego skrzyżowania (włącznie).

Zobacz też: Zły stan techniczny auta: mandat

Mandat z zawracanie w niedozwolonym miejscu

W razie popełnienie wykroczenia i złamania zakazu zawracania kierowca może zapłacić wysoki mandat. Z jednej strony policjant może ukarać kierowcę za niezastosowanie się do znaku, z drugiej za stworzenie zagrożenia i/lub hamowania ruchu. W efekcie kara może wynieść nawet 400 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Foryś Wojciechowski Spółka komandytowa

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »