| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > PO proponuje nowe mandaty w 2014 roku

PO proponuje nowe mandaty w 2014 roku

Nowy taryfikator mandatów na 2014 rok może ulec poważnym zmianom. Niestety, mimo apelów specjalistów, nowe przepisy nadal zakładają istnienie ludzi "równych i równiejszych" wobec prawa. Dlaczego?

Pomysł PO na nowy taryfikator mandatów

W związku z nowymi propozycjami dotyczącymi zmian wysokości mandatów warto zwrócić uwagę na to, co proponuje swym obywatelom klub parlamentarny PO. Od dawna rozważano wprowadzenie mandatów uzależnionych od wysokości zarobków. Okazuje się jednak, że pomysł PO tylko pozornie go przypomina. Posłowie zaproponowali bowiem, aby wysokość kar odnieść do…średniej krajowej pensji podawanej przez GUS. W rezultacie osoby bogate praktycznie nie odczują zmian, co więcej będą jeszcze bardziej uprzywilejowane względem reszty społeczeństwa. Pomysł PO zakłada bowiem likwidację punktów karnych za wykroczenia zarejestrowane fotoradarem. Tylko osoby zarabiające mniej niż ok. 3500 zł miesięcznie będą wyraźnie obciążone nowymi mandatami.

Nowy taryfikator mandatów - przykład zmian

Dla przykładu osoba, która zarabia miesięcznie 2000 zł netto przekraczając prędkość o 50 km/h poza obszarem zabudowanym odda państwu 750 zł czyli prawie 38% swojej pensji. Z kolei kierowca, którego miesięczny dochód oscyluje w granicy 10 000 zł netto, za to samo wykroczenie będzie zmuszony przekazać do budżetu RP zaledwie 7,5 % swoich zarobków. Dysproporcje są zatem ogromne i trudno wierzyć w to, że żadna z osób, która była odpowiedzialna za ten projekt nie zauważyła tej matematycznej zależności. A skoro prawo zakłada istnienie ludzi „równych i równiejszych” mu to znaczy, że jest złe.

Wysokość kar wg projektu nowego taryfikatora mandatów:

przekroczenie prędkości  wysokość mandatu obecnie wysokość mandatu wg projektu 
do 10 km/h 50 zł ok. 60 zł
11-20 km/h 50-100 zł ok. 120 zł
21-30 km/h 100-200 zł ok. 200 zł
31-40 km/h 200-300 zł ok. 350 zł
41-50 km/h 300-400 zł ok. 540 zł
powyżej 50 km/h 400-500 zł ok. 750 zł

Wysokość mandatu byłaby podwajana jeśli:

- wykroczenie byłoby by popełnione 4 lub więcej razy w danych roku;

- wykroczenie nastąpiłoby na obszarze zabudowanym

Czy nowe przepisy wejdą w życie w takiej formie jak obecnie proponuje to PO? Mamy nadzieję, że tak się nie stanie. Wymagają one bowiem zdecydowanych modyfikacji, gdyż w obecnej formie faworyzują osoby majętne i nie mają wobec nich zdecydowanej siły dyscyplinującej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK