| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Zdjecie z fotoradaru za granicą - niedługo do Ciebie dotrze!

Zdjecie z fotoradaru za granicą - niedługo do Ciebie dotrze!

Od 7 listopada obowiązywać będą nowe przepisy Kodeksu Drogowego. Zdjęcie z zagranicznego fotoradaru ma bardzo szybko trafiać do sprawcy wykroczenia.

Od 7 listopada będzie w Polsce obowiązywać znowelizowany Kodeks Drogowy. Zmiany są spowodowane naciskami ze strony Komisji Europejskiej. Chce ona aby każde państwo należące do Unii Europejskiej utworzyło komórkę odpowiedzialną za wymianę danych właścicieli pojazdów, które zostały zarejestrowane przez fotoradary na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. Dane właściciela auta będą przekazywane przez polską policję zagranicznym służbom. Także stawki mandatów będą ustalane wg taryfikatorów państwa na terytorium którego fotoradar wykonał pomiar.

Zobacz też: Jaka jest wysokość mandatów za granicą?

Obecnie tylko niewielka ilość zdjęć, na których uwieczniono „popisy” naszych polskich kierowców za granicą, dociera do osób, które popełniły wykroczenie (ok. 15 000 przypadków rocznie). W rezultacie Polacy mogą i czują się bezkarni. Znacznie bardziej obawiają się zagranicznych patroli policji, dlatego zaraz po przekroczeniu polskiej granicy zdejmują nogę z gazu i stosują się do dopuszczalnych limitów prędkości.

Zobacz też: Nieprawdziwy mandat od ITD – jak go rozpoznać?

Konsekwencje nowelizacji przepisów mogą okazać się nad wyraz bolesne dla kieszeni polskiego kierowcy. Przekroczenie prędkości we Francji zaledwie o kilka km/h może skutkować mandatem wynoszącym ponad 400 zł, ale najwięksi piraci drogowi muszą się liczyć z grzywną przekraczającą 6500 zł. W Portugali górna granica mandatu za przekroczenie prędkości sięga 2500 Euro czyli ponad 10 000 zł!

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK