| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Jak zredukować liczbę punktów karnych? Kiedy, gdzie i za ile można to zrobić?

Jak zredukować liczbę punktów karnych? Kiedy, gdzie i za ile można to zrobić?

Redukcja punktów karnych to czasem jedyne wyjście, aby zachować prawo jazdy. Podpowiadamy jak to zrobić i jakie są koszty tego zabiegu.

Stare przepisy i nowe przepisy czyli porządek po polsku

Liczne kontrole drogowe oraz coraz gęstsza sieć fotoradarów sprawiają, że kierowca, który nie zawsze respektuje przepisy kodeksu drogowego może szybko uzbierać dopuszczalną liczbę punktów karnych. Osoby, które przekroczą granicę 24 punktów karnych wg starych przepisów powinny utracić prawo jazdy. Spore zamieszanie wywołały jednak nowe przepisy, które miały wejść w życie 19 stycznia 2013 roku. Wg nich po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych, kierowca ma być wysłany na specjalny kurs reedukacyjny (nie jest to egzamin) i po jego ukończeniu zachowuje prawo jazdy. Nie może jednak przekroczyć ponownie limitu 24 punktów karnych przez okres 5 lat. Przepisy te jednak nie weszły w życie w związku z nie funkcjonującą prawidłowo Centralną Ewidencją Kierowców. W związku z tym, do 4 stycznia 2016 roku, obowiązują stare przepisy. Co to oznacza?

Zobacz też: Nieprawdziwy mandat od ITD – jak go rozpoznać?

Jeśli kierowca uzbiera 24 punkty karne to na mocy artykuły 135 starej ustawy prawa o ruchu drogowym Policjant zatrzyma mu prawo jazdy, a Komenda Wojewódzka przekaże sprawę do Starosty. Ten skieruje kierowcę na egzamin państwowy i jeśli jego wynik będzie pozytywny to prawo jazdy zostanie oddane właścicielowi.

Redukcja punktów karnych: raz na 6 miesięcy

Aby uniknąć ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy warto zredukować punkty karne. Czynność taką można wykonać raz na pół roku w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Szkolenie przeprowadzane przez WORD pozwala zredukować 6 najstarszych punktów karnych z naszego konta. Zostają one anulowane wraz z chwilą ukończenia kursu.

Zobacz też: Przekroczony limit 24 punktów karnych - nie stracisz prawa jazdy!

Zmniejszenie liczby punktów karnych - koszty

W zależności od regionu Polski koszt szkolenia redukującego liczbę punków karnych jest różny. W Warszawie aby zredukować 6 punktów karnych trzeba uiścić opłatę w wysokości 350 zł.  Kurs trwa 6 godzin, jednak o jego terminie musimy się dowiedzieć we własnym zakresie. Odbywa się on co kilka dni i nie można na niego przyjść dowolnej chwili.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Mejri

Dorota Mejri – Psycholog, coach, konsultant, trener biznesu. Szkolenia prowadzi od 17 lat. Absolwentka studiów podyplomowych z Zarządzania i Marketingu , Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Krakowskiej Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów Gestalt Ukończyła Podyplomowe Studium Coachingu i Mentoringu Organizacyjnego na UŁ. Posiada certyfikaty CoachWise Coaching Essentials oraz CoachWise Mentoring Essentials. Prowadzi warsztaty z zakresu kompetencji menedżerskich, efektywności osobistej oraz warsztaty doskonalące umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Uczestniczyła w realizacji wielu projektów doradczych, m.in. dla PKO BP S.A. (wprowadzenie i realizacja nowej strategii personalnej), Renault Kiljańczyk (analiza CRM). Jest współrealizatorką projektu standaryzacji obsługi klienta z kilkunastu zakładach energetycznych w Polsce, a także konsultantem i audytorem w zakresie wprowadzania i realizacji standardów obsługi klienta dla PGE Dystrybucja S.A. Przygotowała i zrealizowała projekt coachingu dla kadry menedżerskiej Veolii, którym objęto 26 dyrektorów i kierowników firmy. Osobiście przeprowadziła 10 procesów coachingowych w tym projekcie. Aktywnie uczestniczy w pracach grupy Experiential Educators Europe, prowadząc warsztaty poza granicami Polski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK