| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Czy mandat może się przedawnić?

Czy mandat może się przedawnić?

Mandat – czyli kara grzywny nałożona w ten sposób za popełnione wykroczenie drogowe może się przedawnić. Oznacza, że po upływie określonego czasu nie można ściągnąć grzywny w trybie przymusowym. Mandat nie może być także wystawiony po upływie określonego czasu od stwierdzenia wykroczenia.

W praktyce jednak – termin ten jest na tyle długi, że możliwość uniknięcia mandatu z uwagi na jego przedawnienie jest niewielka.

Jednym z „ulubionych” narzędzi Urzędów Skarbowych w zakresie egzekucji mandatów karnych potrącanie odpowiednich kwot z należności z tytułu zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zobacz też: Czym jest ubezpieczenie NNW? Czy warto je wykupić?

Kiedy nie można wystawić mandatu z uwagi na upływ czasu

W przypadku wszystkich mandatów – organy są uprawnione do ich wystawienia w określonym okienku czasowym tj. jeśli:

a) schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia – w ciągu 14 dni od daty ujawnienia czynu

b) stwierdzono popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy, a nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu – w ciągu 90 dni od daty ujawnienia czynu

c) stwierdzono popełnienie wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem, i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu – w ciągu 180 dni oda daty ujawnienia czynu.

Zobacz też: Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Zgodnie z dominującym poglądem – terminy te nie są liczone od dnia popełnienia wykroczenia – ani nawet jego (prostego)ujawnienia (np. odczytu danych z fotoradaru)– ale od momentu ustalenia wszystkich okoliczności niezbędnych do wystawienia mandatu (tj. np. osoby sprawcy) (stwierdzenie wykroczenia)  Tak m.in.  W. Kotowski w : W. Kotowski, B. Kurzępa, Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Komentarz. Warszawa 2008.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »