| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Czy mandat może się przedawnić?

Czy mandat może się przedawnić?

Mandat – czyli kara grzywny nałożona w ten sposób za popełnione wykroczenie drogowe może się przedawnić. Oznacza, że po upływie określonego czasu nie można ściągnąć grzywny w trybie przymusowym. Mandat nie może być także wystawiony po upływie określonego czasu od stwierdzenia wykroczenia.

W praktyce jednak – termin ten jest na tyle długi, że możliwość uniknięcia mandatu z uwagi na jego przedawnienie jest niewielka.

Jednym z „ulubionych” narzędzi Urzędów Skarbowych w zakresie egzekucji mandatów karnych potrącanie odpowiednich kwot z należności z tytułu zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zobacz też: Czym jest ubezpieczenie NNW? Czy warto je wykupić?

Kiedy nie można wystawić mandatu z uwagi na upływ czasu

W przypadku wszystkich mandatów – organy są uprawnione do ich wystawienia w określonym okienku czasowym tj. jeśli:

a) schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia – w ciągu 14 dni od daty ujawnienia czynu

b) stwierdzono popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy, a nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu – w ciągu 90 dni od daty ujawnienia czynu

c) stwierdzono popełnienie wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem, i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu – w ciągu 180 dni oda daty ujawnienia czynu.

Zobacz też: Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Zgodnie z dominującym poglądem – terminy te nie są liczone od dnia popełnienia wykroczenia – ani nawet jego (prostego)ujawnienia (np. odczytu danych z fotoradaru)– ale od momentu ustalenia wszystkich okoliczności niezbędnych do wystawienia mandatu (tj. np. osoby sprawcy) (stwierdzenie wykroczenia)  Tak m.in.  W. Kotowski w : W. Kotowski, B. Kurzępa, Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Komentarz. Warszawa 2008.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK