| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Jakie są uprawnienia funkcjonariusza Straży Miejskiej?

Jakie są uprawnienia funkcjonariusza Straży Miejskiej?

W przeprowadzonej niedawno nowelizacji rozszerzono w znacznym stopniu uprawnienia Straży Miejskiej. Są one już bliższe kompetencjom funkcjonariuszy policji, ale nadal dość ograniczone.

W przeprowadzonej niedawno nowelizacji rozszerzono w dość znacznym stopniu uprawnienia straży miejskiej. W znacznym stopniu są one bliższe kompetencjom jakie posiadają funkcjonariusze policji, ale nadal są w znacznym stopniu ograniczone.

W rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym strażnicy miejscy są uprawnieni do kontroli ruchu drogowego na terenie miast i gmin. Uprawnienie to nie dotyczy jednak wszystkich funkcjonariuszy, możliwość taką mają jedynie te osoby, które uzyskały od powiatowego lub miejskiego komendanta policji specjalne upoważnienie do dokonywania takich czynności.

Zobacz również: Co grozi za brak badań technicznych samochodu? 

Nowym uprawnieniem straży miejskiej jest możliwość rejestrowania wykroczeń kierowców za pomocą fotoradarów. Wprowadzone jest tu jednak pewne ograniczenie polegające na tym, iż każde użycie takiego specjalistycznego sprzętu musi wcześniej uzyskać zgodę policji.

Najczęściej spotykanym sposobem działania funkcjonariuszy straży miejskiej jest karanie kierowców za niestosowanie się do znaków zakazu zatrzymania się i postoju pojazdów. Poza nałożeniem mandatu karnego, mogą oni również założyć blokadę na koło, a także odholować pojazd na koszt właściciela w przypadku, gdy został on pozostawiony w zabronionym miejscu i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego lub go utrudnia.

Zobacz również: Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Strażnicy miejscy mogą również kontrolować dokumenty kierującego pojazdem oraz wydawać mu polecenia. Podczas kontroli obowiązują ich analogiczne zasady jak funkcjonariuszy policji, czyli powinien podać stopień, imię, nazwisko, przyczynę zatrzymania oraz na prośbę kierującego jest zobowiązany do okazania legitymacji służbowej i upoważnienia do kontroli ruchu drogowego.

Funkcjonariusze straży miejskiej nie mają uprawnień do samodzielnego badania kierujących pojazdami alkomatem, ani przeprowadzania testów na obecność innych niedozwolonych środków. W przypadku podejrzenia, iż kierujący jest pod wpływem wymienionych środków zobowiązani są do wezwania policji i uniemożliwienia dalszego poruszania się podejrzanej osoby. Jedynie policja posiada kompetencje do sprawdzenia stanu trzeźwości kierującego pojazdem.

Zobacz również: Jak zachowywać się podczas kontroli drogowej?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK