| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Poruszanie się na rondzie

Poruszanie się na rondzie

Rondo jest specyficznym rodzajem skrzyżowania. Zasady zachowania się podczas jazdy na rondzie budzą jednak wątpliwości nawet wśród doświadczonych kierowców i powodują przerażenie wśród osób stojących przed egzaminem na prawo jazdy.

Rondo to skrzyżowanie

Rondo jest specyficznym typem skrzyżowania – po którym ruch odbywa się okrężnie – nie dochodzi więc do klasycznego przecięcia kierunków ruchu. Co istotne oznacza to, że przy jeżdżenie na rondzie zastosowanie mają wszystkie zasady obowiązujące na „zwykłym” skrzyżowaniu – zarówno jeśli chodzi o zasady pierwszeństwa, jak i użycie kierunkowskazów.

Zobacz też: Skrzyżowania o ruchu okrężnym – ronda klasyczne

Zasady użycia kierunkowskazu na rondzie

Z "migaczami” jest najwięcej problemów- utarło się (w zasadzie nie wiadomo czemu) – uruchamianie kierunkowskazu przed wjazdem na rondo- czy wręcz jazda na rondzie z włączonym na stałe kierunkowskazem lewym w przypadku chęci skręcenia w lewo (patrząc po układzie skrzyżowania) czy zawracania. Nie jest to konieczne.

Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Kierunkowskaz powinien być uruchomiony:
- podczas zjazdu z ronda – sygnalizując to innym kierowcom przekazujemy im, że możemy zwolnić oraz że nie będziemy kontynuowali jazdy po danym pasie ruchu po kolejnym zjeździe.
- podczas zmiany pasów ruchu na rondzie (zakładając, że istnieje rondo ma więcej niż jeden pas ruchu.

Zobacz też: Jak poruszać się po rondzie - poradnik

Warto jednak podczas jazdy po rondzie pamiętać o jednym, że kierujący pojazdem, który zbliża się do skrzyżowania/ronda powinien odpowiednio wcześniej zająć właściwe miejsce na jezdni w zależności od zamiaru kierunku jazdy, każda zmiana pasa ruchu lub kierunku jazdy, także na rondzie, winna być sygnalizowana.

Korzystanie z pasów ruchu na rondzie

Bardziej rozbudowane ronda mają oddzielone pasy ruchu (2-3). Obowiązującą i poprawną zasadą jest:

  • skręt w prawo- pas zewnętrzny (skręcając powinniśmy zbliżyć się do prawej krawędzi
  • skręt w lewo, lub zawracanie – powinniśmy trzymać się pasa najbliższego środkowi.
  • jazda na wprost – dopuszczalna zarówno z pasa wewnętrznego jak i zewnętrznego, w zależności od warunków i ustawienia przed wjazdem na rondo.

Jeżdżąc po bardziej rozbudowanych rondach możemy mieć do czynienia z oznaczeniem dopuszczalnych kierunków jazdy za pomocą znaków poziomych. Musimy się wówczas do nich zastosować.

Kwestia pierwszeństwa na rondzie

Najczęściej spotykane jest rondo oznakowane przed wjazdem znakiem C-12 ("ruch okrężny") oraz dodatkowo znakiem A-7 ("ustąp pierwszeństwa"). Oznacza to, że jadący na rondzie mają pierwszeństwo, wobec tych, którzy zamierzają wjechać na to skrzyżowanie. Jednocześnie takie zestawienie znaków (C-12 + A-7) oznacza, że kierujący chcąc zmienić na rondzie pas ruchu, zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa tym, którzy poruszają się po pasie, na który zamierza wjechać.

Zobacz również: Pijany rowerzysta odpowiada jak kierowca

Istnieją również ronda oznakowane tylko znakami C-12 ("ruch okrężny"). Na takich rondach obowiązują zasady ogólne, tzw. "reguła prawej strony". To znaczy, że pierwszeństwo ma ten, kto zamierza wjechać na skrzyżowanie, a kierowcy znajdujący się na rondzie muszą wpuścić tych, którzy zamierzają się na nie dostać.

Oprócz znaków, kwestia pierwszeństwa przejazdu może być regulowana sygnalizacją świetlną – wówczas mamy do czynienia z klasycznymi (już zupełnie) zasadami – osoba mająca zielone światło ma bezwzględne pierwszeństwo.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

 Rondo jest specyficznym rodzajem skrzyżowania – zasady zachowania na nim budzą jednak wątpliwości wśród doświadczonych kierowców i powodują przerażenie wśród osób zdających na prawo jazdy.
Rondo jest specyficznym rodzajem skrzyżowania – zasady zachowania na nim budzą jednak wątpliwości wśród doświadczonych kierowców i powodują przerażenie wśród osób zdających na prawo jazdy.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK