| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Poruszanie się na rondzie

Poruszanie się na rondzie

Rondo jest specyficznym rodzajem skrzyżowania. Zasady zachowania się podczas jazdy na rondzie budzą jednak wątpliwości nawet wśród doświadczonych kierowców i powodują przerażenie wśród osób stojących przed egzaminem na prawo jazdy.

Rondo to skrzyżowanie

Rondo jest specyficznym typem skrzyżowania – po którym ruch odbywa się okrężnie – nie dochodzi więc do klasycznego przecięcia kierunków ruchu. Co istotne oznacza to, że przy jeżdżenie na rondzie zastosowanie mają wszystkie zasady obowiązujące na „zwykłym” skrzyżowaniu – zarówno jeśli chodzi o zasady pierwszeństwa, jak i użycie kierunkowskazów.

Zobacz też: Skrzyżowania o ruchu okrężnym – ronda klasyczne

Zasady użycia kierunkowskazu na rondzie

Z "migaczami” jest najwięcej problemów- utarło się (w zasadzie nie wiadomo czemu) – uruchamianie kierunkowskazu przed wjazdem na rondo- czy wręcz jazda na rondzie z włączonym na stałe kierunkowskazem lewym w przypadku chęci skręcenia w lewo (patrząc po układzie skrzyżowania) czy zawracania. Nie jest to konieczne.

Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Kierunkowskaz powinien być uruchomiony:
- podczas zjazdu z ronda – sygnalizując to innym kierowcom przekazujemy im, że możemy zwolnić oraz że nie będziemy kontynuowali jazdy po danym pasie ruchu po kolejnym zjeździe.
- podczas zmiany pasów ruchu na rondzie (zakładając, że istnieje rondo ma więcej niż jeden pas ruchu.

Zobacz też: Jak poruszać się po rondzie - poradnik

Warto jednak podczas jazdy po rondzie pamiętać o jednym, że kierujący pojazdem, który zbliża się do skrzyżowania/ronda powinien odpowiednio wcześniej zająć właściwe miejsce na jezdni w zależności od zamiaru kierunku jazdy, każda zmiana pasa ruchu lub kierunku jazdy, także na rondzie, winna być sygnalizowana.

Korzystanie z pasów ruchu na rondzie

Bardziej rozbudowane ronda mają oddzielone pasy ruchu (2-3). Obowiązującą i poprawną zasadą jest:

  • skręt w prawo- pas zewnętrzny (skręcając powinniśmy zbliżyć się do prawej krawędzi
  • skręt w lewo, lub zawracanie – powinniśmy trzymać się pasa najbliższego środkowi.
  • jazda na wprost – dopuszczalna zarówno z pasa wewnętrznego jak i zewnętrznego, w zależności od warunków i ustawienia przed wjazdem na rondo.

Jeżdżąc po bardziej rozbudowanych rondach możemy mieć do czynienia z oznaczeniem dopuszczalnych kierunków jazdy za pomocą znaków poziomych. Musimy się wówczas do nich zastosować.

Kwestia pierwszeństwa na rondzie

Najczęściej spotykane jest rondo oznakowane przed wjazdem znakiem C-12 ("ruch okrężny") oraz dodatkowo znakiem A-7 ("ustąp pierwszeństwa"). Oznacza to, że jadący na rondzie mają pierwszeństwo, wobec tych, którzy zamierzają wjechać na to skrzyżowanie. Jednocześnie takie zestawienie znaków (C-12 + A-7) oznacza, że kierujący chcąc zmienić na rondzie pas ruchu, zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa tym, którzy poruszają się po pasie, na który zamierza wjechać.

Zobacz również: Pijany rowerzysta odpowiada jak kierowca

Istnieją również ronda oznakowane tylko znakami C-12 ("ruch okrężny"). Na takich rondach obowiązują zasady ogólne, tzw. "reguła prawej strony". To znaczy, że pierwszeństwo ma ten, kto zamierza wjechać na skrzyżowanie, a kierowcy znajdujący się na rondzie muszą wpuścić tych, którzy zamierzają się na nie dostać.

Oprócz znaków, kwestia pierwszeństwa przejazdu może być regulowana sygnalizacją świetlną – wówczas mamy do czynienia z klasycznymi (już zupełnie) zasadami – osoba mająca zielone światło ma bezwzględne pierwszeństwo.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

 Rondo jest specyficznym rodzajem skrzyżowania – zasady zachowania na nim budzą jednak wątpliwości wśród doświadczonych kierowców i powodują przerażenie wśród osób zdających na prawo jazdy.
Rondo jest specyficznym rodzajem skrzyżowania – zasady zachowania na nim budzą jednak wątpliwości wśród doświadczonych kierowców i powodują przerażenie wśród osób zdających na prawo jazdy.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Socha

Specjalistka ds. Kadr i Płac inFakt.pl. Ukończyła studia matematyczne oraz studia podyplomowe z doradztwa podatkowego. Zajmuje się tematyką księgowości oraz kadr od kilku lat. Doświadczenie zdobywała w biurach rachunkowych, obecnie pracuje w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym inFakt.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK