REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2014 r.

Łukasz Cybul
Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2014 r. Fot. Fotolia
Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2014 r. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2014 r. skutkują m.in. zwiększonymi karami za brak OC i inną procedurą uzyskania karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej. Co jeszcze zmieniło się w przepisach obowiązujących w 2014 r.

– Dzień dobry, komenda stołeczna Policji, aspirant Jan Kowalski. Poproszę prawo jazdy, dokumenty pojazdu, potwierdzenie ubezpieczenia OC oraz alkomat – tak już niedługo może wyglądać początek rozmowy z policjantem zatrzymującym nas do kontroli drogowej. Zanim jednak pomysł premiera Donalda Tuska zamieni się w obowiązujące przepisy i wejdzie w życie, minie trochę czasu. A być może nigdy nie stanie się on obowiązującym prawem. Budzi bowiem spore kontrowersje nie tylko wśród kierowców, ale również wśród polityków, a nawet prawników. Przyjrzyjmy się zatem przepisom, które albo już obowiązują, albo mają realną możliwość zacząć obowiązywać w najbliższej przyszłości.
Więcej zapłacimy za brak OC

REKLAMA

Zobacz też: Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo?

REKLAMA

Z wchodzących w 2014 roku zmian w przepisach dotyczących kierowców najdotkliwszą może okazać się podwyższenie kary za niewykupienie ubezpieczenia OC. Wciąż obowiązują dotychczasowe zasady jej naliczania, według których każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać aktualne ubezpieczenie niezależnie od tego, czy jest przez właściciela używany.

Jej wysokość jest stale zależna od wysokości minimalnego wynagrodzenia, a to w zeszłym roku wzrosło. I właśnie na skutek tego kara za brak ubezpieczenia OC samochodu osobowego wynosi dziś 3360 złotych, a ciężarowego 5040 złotych. Pełną wartość kary zapłacą jednak tylko właściciele pojazdów, którzy przekroczą termin odnowienia polisy o 14 dni. 4 dni przekroczenia terminu wiązać się będzie z koniecznością uiszczenia połowy kwoty kary, zaś opłacenie ubezpieczenia na kolejny rok do 2 dni po terminie to kara w wysokości 20%, czyli 672 złote za auto osobowe i 1008 złotych za ciężarowe.

Zobacz też: Odmowa wypłaty odszkodowania za zły stan drogi, co dalej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne zasady uzyskania karty parkingowej osoby niepełnosprawnej w 2014 r.

REKLAMA

Z nowym rokiem zmianie ulegają również zasady uzyskiwania karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Uprawnia ona m. in. do korzystania z uprzywilejowanych miejsc parkingowych, a także bezpłatnych przejazdów drogami publicznymi i wewnętrznymi.

Karta będzie teraz wydawana okresowo, a te z najdłuższym terminem ważności będzie trzeba odnawiać co pięć lat. Stosowny rejestr - centralną ewidencję kart parkingowych - prowadzić będzie minister spraw wewnętrznych. W kodeksie drogowym określona zostanie również minimalna liczba miejsc przeznaczonych dla pojazdów posługujących się kartą parkingową osób niepełnosprawnych.

Przy tej zmianie należy przypomnieć również o podwyższeniu kary grzywny za nieuprawnione posługiwanie się kartą osoby niepełnosprawnej. Stosowna nowelizacja kodeksu wykroczeń w tym zakresie weszła w życie w dn. 20 grudnia 2013 roku. Obecnie kara wynosi do 2 000 złotych.

Zobacz też: Kontrola policyjna - co może policjant

Od 2014 r. straż miejska nie będzie mogła używać fotoradarów?

Z przepisów, które mają szanse wejść w życie jeszcze w 2014 roku warto odnotować rządowe prace nad modyfikacją uprawnień straży gminnych i miejskich. Dzisiejsze przepisy umożliwiają strażnikom pomiar prędkości pojazdów przy użyciu mobilnych fotoradarów. Niedługo będzie to wyłączne uprawnienie Inspekcji Transportu Drogowego i policji.

Powyższa modyfikacja niesie za sobą również zmianę przeznaczenia środków pozyskanych z mandatów karnych, które obecnie trafiają do budżetów gmin, a po zmianie docelowo mają zostać przekazywane na fundusz budowy i remontu dróg.

Zobacz też: Badanie alkomatem, a palenie papierosów

Dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów od 2014 r.?

Najważniejszą jednak zmianą, którą przygotowuje rząd dla kierowców w 2014 roku może okazać się planowane na połowę 2014 roku udostępnienie możliwości przeglądania Centralnej Ewidencji Pojazdów. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej tylko realną szansę poznania prawdziwej historii auta jeszcze przed jego zakupem.

Rząd planuje udostępnienie rejestru za darmo. Już od połowy roku będzie można zatem sprawdzić stan, wyposażenie i pochodzenie samochodu. W kolejnych miesiącach i latach ilość informacji w rejestrze dostępna dla obywateli będzie zwiększana. Będą to m. in. podstawowe dane dotyczące liczby byłych właścicieli pojazdu, jego dane techniczne, lista badań technicznych, a przede wszystkim informacja o zgłoszeniach szkód ubezpieczeniowych oraz wysokość przebiegu, który ma być rejestrowany wraz z rocznym badaniem stanu technicznego pojazdu. Koniec z kupowaniem kota w worku? Jest na to duża szansa.

Zobacz też: Utrata prawa jazdy, a utrata pracy

W 2014 r. powrót samochodów z kratką

Kilka lat temu popularny był dowcip: po czym poznać samochód polskiego przedsiębiorcy? Z bliska po rejestracji, a z daleka po kratce w aucie. W teorii miała ona oddzielać przestrzeń pasażerską od ładunkowej. W praktyce służyła jedynie uzyskaniu zwrotu VAT za zakupiony pojazd.

Opieszałość posłów sprawiła, że przez kilka pierwszych miesięcy 2014 roku w salonach samochodowych znów będzie można nabyć auto z kratką. Wszystko z uwagi na zakończenie terminu obowiązywania ustawy ograniczającej możliwość odliczania VAT, który upłynął z końcem 2013 roku.

Nowych przepisów jeszcze nie ma, ale politycy od jakiegoś czasu pracują nad nimi. Według wstępnych projektów mają one uprawniać do odpisu pełnej kwoty VAT-u jedynie w przypadku zakupu samochodu przeznaczonego wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, a tylko 50 proc., jeśli auto będzie używane również do celów prywatnych.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA