| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2014 r.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2014 r.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2014 r. skutkują m.in. zwiększonymi karami za brak OC i inną procedurą uzyskania karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej. Co jeszcze zmieniło się w przepisach obowiązujących w 2014 r.

Od 2014 r. straż miejska nie będzie mogła używać fotoradarów?

Z przepisów, które mają szanse wejść w życie jeszcze w 2014 roku warto odnotować rządowe prace nad modyfikacją uprawnień straży gminnych i miejskich. Dzisiejsze przepisy umożliwiają strażnikom pomiar prędkości pojazdów przy użyciu mobilnych fotoradarów. Niedługo będzie to wyłączne uprawnienie Inspekcji Transportu Drogowego i policji.

Powyższa modyfikacja niesie za sobą również zmianę przeznaczenia środków pozyskanych z mandatów karnych, które obecnie trafiają do budżetów gmin, a po zmianie docelowo mają zostać przekazywane na fundusz budowy i remontu dróg.

Zobacz też: Badanie alkomatem, a palenie papierosów

Dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów od 2014 r.?

Najważniejszą jednak zmianą, którą przygotowuje rząd dla kierowców w 2014 roku może okazać się planowane na połowę 2014 roku udostępnienie możliwości przeglądania Centralnej Ewidencji Pojazdów. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej tylko realną szansę poznania prawdziwej historii auta jeszcze przed jego zakupem.

Rząd planuje udostępnienie rejestru za darmo. Już od połowy roku będzie można zatem sprawdzić stan, wyposażenie i pochodzenie samochodu. W kolejnych miesiącach i latach ilość informacji w rejestrze dostępna dla obywateli będzie zwiększana. Będą to m. in. podstawowe dane dotyczące liczby byłych właścicieli pojazdu, jego dane techniczne, lista badań technicznych, a przede wszystkim informacja o zgłoszeniach szkód ubezpieczeniowych oraz wysokość przebiegu, który ma być rejestrowany wraz z rocznym badaniem stanu technicznego pojazdu. Koniec z kupowaniem kota w worku? Jest na to duża szansa.

Zobacz też: Utrata prawa jazdy, a utrata pracy

W 2014 r. powrót samochodów z kratką

Kilka lat temu popularny był dowcip: po czym poznać samochód polskiego przedsiębiorcy? Z bliska po rejestracji, a z daleka po kratce w aucie. W teorii miała ona oddzielać przestrzeń pasażerską od ładunkowej. W praktyce służyła jedynie uzyskaniu zwrotu VAT za zakupiony pojazd.

Opieszałość posłów sprawiła, że przez kilka pierwszych miesięcy 2014 roku w salonach samochodowych znów będzie można nabyć auto z kratką. Wszystko z uwagi na zakończenie terminu obowiązywania ustawy ograniczającej możliwość odliczania VAT, który upłynął z końcem 2013 roku.

Nowych przepisów jeszcze nie ma, ale politycy od jakiegoś czasu pracują nad nimi. Według wstępnych projektów mają one uprawniać do odpisu pełnej kwoty VAT-u jedynie w przypadku zakupu samochodu przeznaczonego wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, a tylko 50 proc., jeśli auto będzie używane również do celów prywatnych.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK